Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu

Jak kupić dom, jakie mieć wymagania, na co zwrócić uwagę przy zakupie domu?

Takich pytań możesz stawiać sobie wiele, jeśli zastanawiasz się na co zwrócić uwagę przy zakupie domu. Wydawałoby się, że odpowiedź jest prosta – wystarczy przecież mieć listę takich punktów i po sprawie. Nie do końca. Jedna sprawa to sprawdzić stan nieruchomości, a druga sprawa – wiedzieć, czego się szuka.

Wspólnie z Czytelnikami Wiejskich Inspiracji szukaliśmy odpowiedzi na obie kwestie i obiema się zajmę dość szczegółowo. Dzisiaj skupię się na wymaganiach, jakie sobie warto postawić zanim zacznie się szukać.

Koniecznie zaprenumeruj bezpłatnie ten blog ( ➡ po prawej ➡ ).

Nieruchomości jest bardzo dużo…

To prawda. Jest ich zatrzęsienie, są sprzedawane z setek, jak nie tysięcy, powodów. Są najróżniejsze, zwłaszcza, że fantazję i wyobraźnię mamy olbrzymią, a to po niektórych nieruchomościach widać szczególnie. Gdybyś miał teraz zacząć szukać nie mając sprecyzowanych choć podstawowych wymagań – zginiesz w gąszczu ogłoszeń, reklam, portali czy agencji nieruchomości.

Jest jeszcze inna kwestia – jeśli nie sprecyzowałeś, czego szukasz, lub co gorsza nie wiesz, czego szukasz – to jednocześnie wszystko pasuje. To jak z szukaniem partnera życiowego lub samochodu. Nie wiesz, czego szukasz – wszystko się nadaje. Jeśli jednak szukasz przykładowo: szczupłej blondynki, w wieku 30-35 lat, z Warszawy – Twój krąg poszukiwań znacznie się zmniejszy. Jeśli szukasz tylko i wyłącznie czerwonego Opla Astra z 2010 lub 2011 z mazowieckiego – podobnie – szukasz konkretnie i w konkretnym obszarze. Ile tak jest łatwiej…

Poza tym, dzięki ustaleniu wymagań, łatwiejsze szukanie to nie wszystko. Większość ludzi robi zakupy emocjonalnie, nawet tak duże jak dom. Prym wiodą oczywiście panie, ale i panom się zdarza. Możne wejść na działkę, czy do domu i zakochać się w nim od razu. Chęć zakupu jest wtedy ogromna, nawet jeśli nieruchomość nie spełnia większości wymagań. Spisane wymagania mogą uchronić nas przed niewłaściwym zakupem, a jeśli nawet kupimy, to będziemy świadomi wad owej nieruchomości.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu? Konkretne wymagania?

Jak zacząć konkretyzowanie swoich oczekiwań? Tak samo, jak w wypadku partnera, auta, pracy, biznesu… Bierzesz kartkę, długopis… Tak, to nie żart – dokładnie tak się zaczyna w każdym wypadku. Myśli są ulotne, papier przyjmie wszystko.

A ponieważ tutaj rozmawiamy akurat o nieruchomościach i konkretnie o tej, której ja szukam, to i na niej się skupię. Spiszę swoje wymagania, co do mojej planowanej nieruchomości. Zahaczę jednak o wszystkie punkty, nad którymi się warto zastanowić i o wszystkie kryteria, jakie warto wziąć pod uwagę (opracowane przez Czytelników i przeze mnie). A przez to stworzę listę, którą śmiało możesz potraktować jako swoją ściągawkę w momencie, gdy sam/a usiądziesz z kartką i zaczniesz pisać, na czym tak naprawdę Ci zależy. Taka lista oszczędzi Ci niesamowicie dużo czasu na szukanie właściwej nieruchomości.

Mój plan – Twoja ściągawka

1. Co chcę kupić?

Jakie to wydaje się być oczywiste… Wydaje się, bo w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Wydawało mi się, że chcę kupić dom. Teraz już nie jest to takie oczywiste. Teraz opcji jest kilka

 1. Dom który spełnia pozostałe wymagania (opiszę niżej) z działką, zabudowaniami gospodarczymi.
 2. Działka budowlana, rolna, budowlano-rolna lub siedliskowa z domem i zabudowaniami gospodarczymi, z domem do remontu lub rozbudowy, z domkiem, w którym można mieszkać na czas budowy nowego domu.

Absolutne minimum: sama działka bez zabudowań, jeśli będzie mi idealnie odpowiadać pod innymi względami.

Jak więc widać, wchodzi w grę już nie tylko gotowy dom, tak jak planowałem od początku, ale również rozbudowa istniejącego lub budowa całkowicie nowego domu, wg mojego projektu. I do tej ostatniej opcji skłaniam się powoli najbardziej, gdyż nie spotkałem jeszcze takiego domu, który miałby wszystko, czego oczekuję. Być może hacjendy za milion lub półtora spełniałyby więcej oczekiwań, lecz takich nawet nie przeglądam. Za to budowa własnego domu, gdzie w przeciwieństwie do wszystkich projektów budowlanych, zaczynasz planowanie od środka domu, a nie od zewnątrz, może dać Ci pełną satysfakcję. Będę o tym szerzej pisał w kolejnych wpisach.

2. Lokalizacja

Pewnie, że marzą mi się góry lub Mazury. I za te same pieniądze kupiłbym tam zdecydowanie ciekawszą nieruchomość… W moim wypadku jednak wyznacznikiem jest najbliższa rodzina, z którą utrzymuję codzienny kontakt. Nie mogę więc oddalić się zbytnio. Na razie warunek, który stawiam, to dotarcie w godzinę samochodem, przy średnio sprzyjających warunkach drogowych. A to daje mi promień około 30 km od mojego rodzinnego Piaseczna. Nie interesuje mnie również Warszawa, więc rozważam bardziej kierunki południowe.

 1. Wsie w całym powiecie piaseczyńskim, północnej części grójeckiego i kozienickiego, zachodniej części otwockiego i we wschodnich częściach pruszkowskiego, grodziskiego i żyrardowskiego.
 2. Idealna lokalizacja to sześciokąt pomiędzy miejscowościami: Piaseczno, Magdalenka, Tarczyn, Grójec, Góra Kalwaria i Konstancin-Jeziorna.

Absolutne maksimum: mogę je określić jako sześciokąt z powyższego punktu + 10 km. Lub prościej: Piaseczno + 40 km, bez części północnej.

Warto wziąć pod uwagę! Jeśli wymienione dalej czynniki mają dla Ciebie znaczenie, rozważ je również przy wyborze lokalizacji.

 • odległość od szkół, przedszkoli,
 • odległość od ośrodków zdrowia, szpitala, a także w jakim czasie dojechać karetka pogotowia,
 • odległość od kościoła,
 • lokalizacja linii wysokiego napięcia,
 • lokalizacja wysypiska śmieci, oczyszczalni,

3. Położenie działki

A lokalizacja i położenie to nie to samo? Otóż nie! Można spełnić warunki lokalizacji w wybranym obszarze, ale to jeszcze nie gwarantuje idealnego położenia działki. A tu wymagania mam dość precyzyjne:

 1. Z daleka od innych zabudowań, ale nie na odludziu. Idealna odległość to około 100 m do sąsiadów.
 2. Na skraju wsi, na obrzeżach, w drugiej, trzeciej linii zabudowań.
 3. Chętnie nad rzeką, strumieniem, większym stawem lub jeziorem (jeśli zabudowania znajdują się  co najmniej 5-6 m nad lustrem wody, czyli np. na delikatnej górce).
 4. Chętnie przy lesie lub częściowo w lesie.
 5. Droga dojazdowa wydzielona, ostatni odcinek może być gruntowy, ale utwardzony przynajmniej w newralgicznych miejscach.
 6. Z daleka od autostrad i tras szybkiego ruchu – minimum 4 km. Z daleka od innych bardzo ruchliwych dróg lokalnych – minimum 500 m.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu

Z pewnością nie jestem zainteresowany położeniem działki w środku wsi, gdzie wyglądając z któregokolwiek okna masz sąsiada. Tak jest niestety w większości wypadków (jeśli ktoś lubi – ok). Unikam również wszelkich fabryk, ferm, ubojni. Mogą być za to lasy, pola, łąki, sady.

Warto wziąć pod uwagę! Jeśli wymienione dalej czynniki mają dla Ciebie znaczenie, rozważ je również przy wyborze położenia działki.

 • położenie w terenie, odległość od lasu, wzgórza, rzeki – wiatry, powodzie,
 • odległość od sklepu, centrum handlowego,
 • czy droga dojazdowa jest gminna i jak wygląda sprawa odśnieżania,
 • sąsiedztwo – uprawy – może ktoś wciąż będzie Ci opryskiwał lub nawoził pola tuż obok, a może Ty komuś,
 • sąsiedztwo – zwierzęta – może będą Ci przeszkadzać zwierzęta u kogoś (np. kogut piejący od trzeciej rano), lub Twoje zwierzęta komuś.

4. Powierzchnia działki i domu

Najprościej powiedziawszy: większa niż mniejsza. Po prostu wtedy są większe możliwości. Zarówno do robienia czegoś na działce, czy odsprzedania komuś kawałka w przyszłości. Ziemia to w końcu również inwestycja.

 1. Powierzchnia działki ok hektara byłaby już całkiem dobra. 5 czy 10 hektarów też mi się podoba, ale pół hektara nie brzmi szczególnie przekonująco.
 2. Wymiary działki idealne to te zbliżone do kwadratu. Prostokąt też mógłby być, jednak przy większym areale nie może spaść długość krótszego boku poniżej 50m.
 3. Powierzchnia domu – ok. 150 m2 wydaje się być najodpowiedniejsze.
 4. Powierzchnia budynków gospodarczych – również ok. 150 m2 wydaje się być odpowiednie. Może jakaś stodoła, może garaż, ziemianka, komórki.

Mając hektarową, kwadratową działkę z posadowionymi budynkami na środku – masz przynajmniej 50 m do najbliższego sąsiada. W okna Ci więc raczej zaglądał nie będzie. Gdybyś miał podobnie położone zabudowania, ale na działce 4 hektary – do sąsiada masz już ok. 100 m z każdej strony. Trzeba pamiętać, że nawet jeśli teraz sąsiadów nie ma – za jakiś czas mogą się pojawić. Duża działka daje nieco inne granice, niż działka maleńka.

Absolutne minimum: działka 3000 m2, dom 80 m2, jeśli nie da się go rozbudować.

5. Co na działce?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie domuJakże ważny temat. Teoretycznie na działce można wszystko zrobić. Różne nasadzenia, ogrody. Staw można wykopać, ba, nawet jezioro. Nawet las można zasadzić. Więc możemy kupić i gołe pole. Nie do końca. Staw da się wykopać szybko, wiąże się to tylko z kosztami. Z ogrodem jest już trudniej. Nieraz rośnie latami, by wydobyć z niego jego piękno. O lesie nie wspomnę – to już i kilkadziesiąt lat. Warto więc coś na początku mieć. U mnie jest kilka takich „drobiazgów”, które bardziej by mnie przekonały do zakupu.

 1. Las na części działki lub chociaż rzadsze nasadzenia dużych drzew.
 2. Staw, chętnie średni lub większy. Przynajmniej miejsce sprzyjające do jego wykopania (np. sąsiedztwo strumienia czy małej rzeczki).
 3. Sad – jeśli byłby sad, jego zaczątki lub chociaż resztki, zwłaszcza ze starymi odmianami drzew owocowych – jestem za.
 4. Miejsce na budowę altany z piecem chlebowym, wędzarnią, grillem, itp.
 5. Działka najlepiej w całości ogrodzona.

W 100% gotowa działka ze wszystkim nie jest dla mnie raczej. Ale taka, gdzie coś już jest, a resztę można zrobić – super.

6. Jaki dom?

Tego pytania nie byłoby, gdyby nie moje dotychczasowe doświadczenia. Na początku szukałem tylko domu drewnianego – taki mi się wymarzył. Jednak po odwiedzeniu kilku takich domów, zarówno w lepszym jak i w gorszym stanie nieco mi te marzenia przeszły. Stan takich domów w zdecydowanej większości pozostawia wiele do życzenia. Dodatkowo wymagają też częstszych konserwacji. Z drewna jednak nie bardzo chcę zrezygnować, za bardzo mi się podoba. Stąd też:

 1. Dom murowano-drewniany. Najlepszy to taki, gdzie do pierwszego piętra lub poddasza użytkowego jest murowany, a wyżej drewniany.
 2. Taras tylko i wyłącznie drewniany.

7. Co w domu?

Tutaj można bardziej sprecyzować wymagania, jeśli mówimy o gotowym domu lub domu do remontu. Jeśli chodziłoby o dom do rozbudowy, to wiadomo, że można dostawić wszystko, czego brakuje. Jednak jeśli o gotowym mowa:

 1. Z racji, że jestem mocno „kulinarny”, a Wiejskie Inspiracje też częściowo zmierzają w tym kierunku, to podstawą jest kuchnia. Musi być duża, to podstawa. Dodatkowym atutem byłaby: spiżarnia, piec z fajerami (kaflowy, kuchnia węglowa) lub piec chlebowy.
 2. Powierzchnia kuchni, jadalni połączona z salonem lub z możliwością przebudowy w takim kierunku.
 3. Kominek zlokalizowany centralnie w domu.
 4. Chętnie piwnica, przynajmniej pod częścią domu.
 5. 4 pokoje i chociaż jedna łazienka.
 6. Możliwość wykorzystania poddasza na cele mieszkalne lub magazynowe.
 7. Miejsce i możliwość zbudowania dużego tarasu z zadaszeniem.

8. Za ile?

Tego pytania nie może zabraknąć, bo po co masz przeglądać wszystkie ogłoszenia, jeśli stać Cię, np. tylko na dom do 300 tys. Lub po co przeglądać te nieruchomości poniżej 100 tys, jeśli planujesz zakup koło miliona? Itd.

 1. W moim wypadku sumy mogą być bardzo różne, w zależności od wielu czynników, które opisałem wyżej.
 2. Znam swoje możliwości gotówkowe. Znam również możliwości kredytowe. Ty musisz zastanowić się nad swoimi możliwościami i podjąć decyzję do jakiej kwoty szukasz, zawsze zostawiając sobie trochę pieniędzy rezerwowo.

Powyżej spisałem moje wymagania wstępne. Na podstawie właśnie tych wymagań wiem na co zwrócić uwagę przy zakupie domu. Wprowadzam je w wyszukiwarki portali z ogłoszeniami o nieruchomościach i w wynikach mam już tylko to, co mnie rzeczywiście interesuje.

Ty możesz poświęcić chwilę i zrobić swoją listę wymagań, biorąc pod uwagę punkty główne:

 1. Co chcę kupić?
 2. Lokalizacja?
 3. Położenie działki?
 4. Powierzchnia działki i domu?
 5. Co na działce?
 6. Jaki dom?
 7. Co w domu?
 8. Za ile?

Wiedząc tyle – wiesz już naprawdę dużo. Wiesz, czego chcesz TY sam/a. A to najważniejsze.


 

Powyższe wymagania to dopiero wstęp

Wstęp zarówno do wymagań szczegółowych, jak i w ogóle do kupna nieruchomości. Jeśli zastanawiasz się na co zwrócić uwagę przy zakupie domu – moim zdaniem to właśnie od powyższych wymagań powinieneś zacząć. To one powinny być pierwsze w kolejności, gdy nieruchomości szukamy, a później gdy rozmawiamy o niej z właścicielem.

Dlaczego powyższe wymagania są tak ważne? Dlaczego ważna jest kolejność?

Nie wyobrażam sobie, by pytać właściciela o wilgoć w piwnicy, jeśli działka znajduje się we wsi w zupełnie innym miejscu, niż byś chciał. Po co pytać najpierw o kolor kafelków w łazience, jeśli działka jest kilka razy większa lub mniejsza niż oczekujesz? Czystość hipoteki? Ważna rzecz, ale jeśli wszystkie inne warunki są spełnione.

Ja w swoich poszukiwaniach kieruję się teraz powyższymi czynnikami. Jeśli nieruchomość spełnia pierwszą część moich wymagań – dopiero przechodzę do części drugiej, czyli: stan prawny, stan techniczny nieruchomości, doprowadzenie mediów do działki czy do domu, plan zagospodarowania przestrzennego, itp.  O tym wszystkim będę pisał w kolejnym wpisie. Tym samym przygotuję dla Ciebie drugą ściągawkę na co zwrócić uwagę przy zakupie domu.

Aby nie przegapić tego wpisu – koniecznie zaprenumeruj bezpłatnie ten blog ( ➡ po prawej, na górze).

Liczę teraz na Was

Aby stworzyć idealną listę wymagań trzeba burzy mózgów. Mojej liście do ideału jeszcze daleko, dlatego liczę na Waszą pomoc. W komentarzach poniżej dajcie znać, co jeszcze powinno się wziąć pod uwagę przy ustalaniu pierwszej części wymagań. Może coś, czym warto uzupełnić powyższe punkty, a może coś zupełnie nowego. Dzięki Waszym komentarzom uzupełnię tę listę i będzie ona służyć mam nadzieję wszystkim, którzy planują zakup domu na wsi.

WAŻNE:

Na wszyst­kie Twoje komentarze, opinie czy pyta­nia odpo­wiem z pewnością. Pamię­taj tylko, by w cza­sie doda­wa­nia komen­tarza zazna­czyć okienka
  ” – wtedy dosta­niesz powia­do­mie­nie, że odpo­wie­dzia­łem na Twój komen­tarz i będziemy mogli kon­ty­nu­ować roz­mowę.

 

Jeśli chcesz opo­wie­dzieć swoją histo­rię prze­pro­wadzki na wieś, podzie­lić się nią z innymi czy­tel­ni­kami, zrób to TUTAJ. A jeśli chcesz opowiedzieć o swoim życiu na wsi – TUTAJ.

 


Zapisz się również do wiejskiego, inspirującego Newslettera:
8 komentarzy

 1. Ważna może być dla niektórych odległość od szkół, przedszkoli i ośrodków zdrowia, sklepów , a także w jakim czasie w razie czego może dojechać karetka pogotowia. Czy mieszkasz przy drodze gminnej i jak wygląda sprawa odśnieżania. Ja bym preferowała totalne za…cisze 🙂 Sąsiedzi dalej niż 100m, dom pod lasem, gdzie w pobliżu nie ma pól uprawnych i nikt mi nie będzie pryskał Roundapem… Jedną z opcji jakie rozważamy to posiadanie pszczół i zwierząt, dlatego nie chciałabym przeszkadzać nikomu opodal, ani by nas nikt nie nachodził, że mu np kogut pieje z rana.. a tacy się zdarzają.. No i właśnie.. czy gdy ja się teraz wybuduję/zamieszkam to czy za jakiś czas nie wybuduje się sąsiad obok. A więc wchodzi w grę zakup tak ułożonej działki by sąsiedzi byli jednak za górką bądź laskiem niż za płotem. To wszystko z ważniejszych 🙂 Chałupę i ogród da się jakoś samemu ogarnąć 🙂

  1. Author

   Karola, bardzo cenne spostrzeżenia, dziękuję. Część z nich dopiszę do artykułu, gdyż mogą być cenne dla wielu czytelników. Super, że się podzieliłaś sugestiami.

 2. Myślę, że nie ma co się zabierać za szukanie domu bez odpowiedzi na pytania o ktrych piszesz ?

 3. W niedalekiej przyszłości planujemy z żoną zakup domu lub mieszkania (jeszcze nie zdecydowaliśmy). Ale nie sądziłem, że na tak dużo rzeczy trzeba patrzeć przy zakupie nieruchomości. Dobrze, że trafiłem na ten post, wiele się z niego dowiedziałem! 🙂

  1. Author

   Będzie jeszcze druga część, bardziej skupiona już na kwestiach technicznych. Warto zaprenumerować blog, by nie umknęło.

 4. Obym kiedyś dożyła czasów i skorzystała z tej Twojej listy 🙂 W lutym tego roku, napisałam ciekawy wpis o gotowych projektach, zerknij, może Ci się coś nasunie na myśl na Tworzenie dalszej części Twojej listy 🙂

Dodaj komentarz