Spiżarnia, ziemianka, przetwory na zimę, samowystarczalność

Spiżarnia – Ziemianka – przechowywanie zapasów w zimę

SPIŻARNIA…

Spiżarnia to jedno z miejsc, które zaraz po kuchni można uznać w domu za najważniejsze. Oczywiście uzna tak osoba, która myśli o zdrowiu, samowystarczalności, ale również o wygodzie i bezpieczeństwie.

Nasza spiżarnia będzie znajdować się w miejscu dawnej ziemianki i wciąż funkcje ziemianki pełnić będzie. Rozszerzymy jedynie jej możliwości i przeznaczenie. W dzisiejszym wpisie znajdziesz sporo cennych wskazówek na temat spiżarni, a także filmy, jak ową dawną ziemiankę remontowaliśmy.

Pamiętaj, by zasubskrybować nasz kanał YT z dzwoneczkiem TUTAJ. Na tym kanale znajdziesz mnóstwo filmów o przetworach i przechowywaniu żywności.

Zaprenumeruj koniecznie ten blog – nie przegapisz kolejnych wpisów kulinarnych ( ➡ po prawej ➡ ).
Coraz dziwniejsze rzeczy dzieją się ostatnio z mediami społecznościowymi, także w razie czego, będziemy mieli ze sobą kontakt – zaprenumeruj koniecznie ten blog.

Ziemianka

Ziemianka, spiżarniaZiemianka to nic innego jak piwnica zagłębiona w ziemi. Panuje w niej niezależnie od pory roku stała temperatura na poziomie 5-8oC, co stwarza z kolei odpowiedni mikroklimat sprzyjający przechowywaniu żywności. W ziemiance spokojnie przez prawie rok możemy magazynować warzywa korzeniowe, np. marchew, pietruszkę, buraki, pietruszkę czy seler. Z kolei około pół roku w całkiem dobrym stanie utrzymają się ziemniaki, cebula, jabłka i gruszki. Reszta warzyw i owoców również dłużej zachowa świeżość, choć może już nie tak długo jak wymienione wcześniej. Ziemianka to też świetne miejsce, w którym możemy składować domowe przetwory, wina oraz nalewki. Jeśli jest to osobna konstrukcja poza domem, może stanowić element dekoracyjny ogrodu, dodając mu niezwykłego uroku i klimatu.

Spiżarnia

Spiżarnia z kolei, jak podaje Wikipedia, to:

Spiżarnia, ziemianka, przetwory na zimę, samowystarczalność„pomieszczenie, w którym przechowuje się żywność i potrawy do spożycia. Do przechowywania żywności służą półki lub regały, a do ochrony przed szkodnikami skrzynki, kosze, kamionki do owoców i warzyw. W spiżarniach przechowuje się np. smalec i masło, zakonserwowane przetwory, mięso i mleko, soki owocowe, jajka, chleb, wysuszone grzyby i inne produkty. Wcześniej w komorach wędzono produkty do codziennego spożytku, wieszano je prawie przy suficie pomieszczenia. Wędzono np. szynkę, kiełbasę, boczek lub dziczyznę. Nie bez powodu wieszano mięso tak wysoko, po pierwsze chciano, żeby kiełbasa i szynka zachowały się w dobrym stanie, po drugie utrudniało to dostęp szkodnikom takim, jak myszy i szczury.”

Definicja ta wydaje się pochodzić z nieco dawniejszych czasów, ale większość jej aspektów niewiele się zmieniła. Dzisiaj częściej wykorzystujemy w procesie przechowywania żywności również lodówki i zamrażarki. Jednak gdy połączymy spiżarnię z ziemianką, wykorzystując przede wszystkim zalety niskich temperatur podziemnej piwniczki, można się spokojnie pokusić o przechowywanie w takim miejscu równie tych produktów, które na co dzień trzymamy w lodówce.

Dokładnie takie połączenie: SPIŻARNIA – ZIEMIANKA jest w kręgu naszych zainteresowań. Nie będzie to jednak budowla wolnostojąca, lecz część budynku gospodarczego, zapewne pierwotnie budowana z przeznaczeniem pod ziemiankę. Jednak różnica, pomiędzy pierwotnym pomieszczeniem, a tym, co finalnie będzie po naszym remoncie, powinna być dla Was zaskakująca.Wykończenie naturalne, w cegle i drewnie, regały „odzyskowe”, ale nie zdradzimy jeszcze jakie. Zaskoczyć mogą Was również drzwi, ale wszystko w swoim czasie…

Cały proces remontu oraz efekt końcowy będziemy pokazywać Wam w poniższych filmach. Będą tutaj sukcesywnie dodawane, dlatego zaglądaj tu częściej, a także zasubskrybuj nasz kanał YT TUTAJ.

Zaczynamy remont ziemianki – odc. 1:

Spiżarnia ze starej ziemianki – odc. 2:

Posadzka z cegieł – odc. 3:

 
Kolejne części już niedługo – zaprenumeruj ten blog, by otrzymać powiadomienie.

 


Pamiętaj, że na niektóre przyprawy i produkty spożywcze, np. SUSZONE POMIDORY i inne przetwory, mamy dla Was zebrane hasła i kody rabatowe do sklepów internetowych: kliknij TUTAJ – RABATY.

Dajcie znać w komentarzu poniżej, czy macie swoje spiżarnie lub ziemianki 😉

Jeśli macie już jakieś swoje większe doświadczenia ze spiżarniami, macie genialne przepisy na przetwory, które chcecie przekazać ludzkości – podzielcie się nimi również w komentarzach. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, propozycje, pomysły, sugestie – śmiało piszcie do nas przez Messenger na naszym FB lub e-mail: kontakt@WiejskieInspiracje.pl – z chęcią Wam odpiszemy.

Wszystkie komentarze poniżej są zawsze mile widziane. Zaznaczajcie okienka:Powiadamiaj mnie o wpisach

– by dosta­ć powia­do­mie­nie o naszej odpowiedzi.

 


Zasubskrybujcie koniecznie kanał YT Wiejskich Inspiracji – to tam teraz pojawiają się najświeższe materiały. Kanał YT:
Fanpage FB:
Instagram:

Wsparcie, pomoc, motywacja, wspacie finansowe, patronite, zrzutkaZOBACZ też: RABATY dla naszych Czytelników
Ketchup – przepis
Przygotowanie pola pod ogród ekologiczny
Jak zrobiliśmy grządki podwyższone
Jak mieć coś ZA DARMO?
Szklarnia ogrodowa ALFA
Podziel się z nami swoimi zdjęciami i filmami – ZOBACZ JAK

 

 

blog wiejski, życie na wsi, wiejskie życie, blog o wsi, zdrowe odżywanie, ogrodnictwo, spiżarnia, ziemiankaAdam
z Wiejskich Inspiracji

Człowiek, który zamienił życie w mieście,
wygodę, karierę i sławę 😉
na sielskie życie na wsi, ciszę, spokój,
ogrodnictwo i zdrowie…

 

 


Zapisz się również do wiejskiego, inspirującego Newslettera:


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments