Pomysł na ogród

Dobrze mieć dobry pomysł na ogród

Podobny wpis pojawił się na naszym blogu dokładnie rok temu – wtedy byliśmy na etapie finalizowania transakcji kupna nowego domu na wsi. Wtedy krążyły po głowie myśli, za co się w tym gospodarstwie wziąć. Przydałby się dobry pomysł na ogród i na to, co w nim uprawiać. Ten wpis był TUTAJ, jeśli ktoś chciałby go przeczytać wraz z mnóstwem komentarzy, które wtedy się pojawiły pod wpisem.

Aby nie przegapić nowych wpisów – zaprenumeruj bezpłatnie ten blog ( ➡ po prawej ➡ ).

Nastawialiśmy się na założenie eko-ogrodu, typowych bio upraw, ziół, po to, by zadbać o własne zdrowie i całej rodziny. Zwłaszcza, że prowadzimy również blogi, jeszcze bardziej niż Wiejskie Inspiracje, tematycznie ukierunkowane na zdrowie, np. blog o ziołach (TUTAJ), o zdrowym stylu życia (TUTAJ) i kilka innych (na marginesie – szukam również osób chętnych do pomocy w prowadzeniu takich blogów, pisaniu wartościowych treści, itp. Jeśli chcesz – napisz do nas na FB lub na kontakt@wiejskieinspiracje.pl). Zapraszam Was również do dołączenia do naszych grup FB o zdrowiu, ogrodnictwie, kulinariach, ziołach – niektóre nasze grupy mają już grubo ponad 50 000 użytkowników – linki TUTAJ.

Czy po roku udało się z ogrodem?

Grządki podwyższone - skrzynie na warzywa, skrzynie pod uprawę warzyw, skrzynie na warzywa, podniesione grządkiTAK, zdecydowanie tak. Na razie na małą skalę, ale udało się. To była taka skala: “dla nas i rodziny wystarczyło”. Nawet jeszcze dla kilku osób! Udało się bez chemii, udało się bez sztucznych nawozów. Udało się ogarnąć własne kompostowniki (tutaj film), zrobić pierwszy raz gnojówkę z pokrzywy (rzeczywiście śmierdzi). Niektóre rośliny “przerosły” nasze najśmielsze oczekiwania, choćby dynie, czy MEGA arbuzy (film tutaj). Mieliśmy przypadki, że ludzie przychodzili zobaczyć ten nasz ogród, a niektórzy stawali na drodze i robili sobie zdjęcia z ogrodem w tle. To chyba najlepszy dowód, że było ciekawie. Jednak nie spoczywamy na laurach, chcemy znacznie więcej! Nauczeni doświadczeniem mamy nowy pomysł na ogród i w tym roku go wdrożymy. Ale o tym za chwilę…

Czy wszystko poszło idealnie zgodnie z planem? Oczywiście, że nie. Ale to też nie problem – to nauka, doświadczenie, które buduje wiedzę.

Marchewki nam nie wyrosły… Czosnek posadziliśmy wiosną jesienny… O wysianiu cebuli zapomnieliśmy… Nie ponowiliśmy wysiewu sałat… Źle ulokowaliśmy niektóre sadzonki… Błędów można mnożyć, ale jak pisaliśmy – te błędy uczą doświadczenia, dlatego niedługo powstanie nowy artykuł – właśnie o błędach jakie popełniliśmy i czego to nas nauczyło. Postaramy się opublikować go w miarę szybko, zanim ruszycie do swoich ogrodów. Kto wie – może te nasze doświadczenia i komuś z Was się przydadzą.

Jak nas widzą satelity?

To jest ciekawostka… W zeszłym roku pokazywaliśmy Wam to zdjęcie na górze. Wtedy zastanawialiśmy się co gdzie uprawiać. No a potem wzięliśmy się za robotę i zdjęcie u dołu – bardziej aktualne pokazuje już nasze grządki podwyższone ;)działki - pomysły na ogródPomysł na ogród

A propos – pisaliśmy o tym, jak ten ogród powstawał i pokazywaliśmy to wszystko na filmach, więc jeśli ktoś z Was nie widział lub jest tu zupełnie nowy – koniecznie obejrzyjcie nasze zmagania i wszystkie śmieszne sytuacje jakie miały miejsce, np. jak Agatka rozwala widły. Jak przygotowaliśmy pole pod uprawy znajdziecie TUTAJ, a całą budowę grządek podwyższonych TUTAJ. Przygotujemy jeszcze jeden artykuł o tym, co sadziliśmy, jak rosło i jakie były zbiory. To już niebawem – by nie przegapić – zaprenumerujcie naszego bloga w kolumnie z prawej strony lub w stopce na dole.

Pomysł na ogród na 2020

Rok temu pytaliśmy Was o porady i rzeczywiście trochę ich otrzymaliśmy, mimo, że Czytelników mieliśmy wtedy ponad 5 razy mniej niż dzisiaj. Pisaliście sporo o klasie gleby, sprawdzeniu jej, pH i innych atrybutów. Radziliście co sadzić, podawaliście nawet przykładowe linki. Mnóstwo cennej wiedzy. Komentarze znajdziecie pod artykułem TUTAJ.

Minął rok i wiele osób spośród Was wie, co i jak działaliśmy w ogrodzie, więc pewnie i Wasze porady ogrodnicze byłyby inne w tym roku. Za chwilę Was o nie poprosimy, ale najpierw trochę info, jaki mamy pomysł na ogród na ten rok. Wtedy z pewnością łatwiej Wam będzie nam coś doradzić.

  • Pierwsze i najważniejsze – chcemy znacznie powiększyć ilość upraw, tak by w tym roku wystarczyło nie tylko dla nas i dla rodziny, ale również dla wszystkich, którzy nie mają do nas zbyt daleko i chcieliby podjechać i zaopatrzyć się w świeże, zdrowe, pełnowartościowe warzywa i owoce. Większa ilość pozwoli nam też zrobić wiele przetworów, które pozwolą nam być w pełni samowystarczalni zimą. W czasie obecnej zimy było nieźle, ale nie w pełni 😉
  • Szklarnię z prawdziwego zdarzenia będziemy dopiero budować w tym roku w okolicach lata, dlatego jednak skusimy się na szybszą wersję, czyli tunel foliowy, by już od wiosny korzystać z możliwości uprawy pod zadaszeniem.
  • Chcemy wprowadzić kilka nietypowych gatunków. Skoro arbuzy i melony rosną u nas wyśmienicie to czemu i nie reszta? Co można jeszcze? Mamy już w planach mini kiwi, kiwano, bambus, drzewko truskawkowe…
  • Na pewno mamy do uzupełnienia nasz zielnik. Podstawowe zioła są, czas powiększyć i zasiew i zbiory.
  • W planach jest imponująca ilość odmian pomidorów i papryki – po kilkadziesiąt różnych, a to za sprawą naszych wspaniałych Czytelników, którzy podsyłali nam wielokrotnie nasiona. Marynowane ostre papryczki tak uwielbiane przez Adama, będą w tym roku pod dostatkiem.
  • Idziemy również w wiele odmian dyni, koniecznie makaronową i bezłupinową. Coś jeszcze proponujecie?
  • Planowany jest również kropelkowy system nawadniania z pozyskiwaniem deszczówki.
  • Będziemy wysiewać również łąkę kwiatową, m.in. z roślinami miododajnymi, by przyciągnąć trochę owadów do nas.
  • Zwiększamy ilość borówki, porzeczek i przede wszystkim malin!
  • No i wreszcie z początkiem wiosny chcemy ogrodzić cały teren – trochę zające i sarny przegięły z podgryzaniem naszych drzewek.

Wasz pomysł na ogród

nasiona warzyw, nasiona owoców, kwiatów, ziół, nasionaLiczymy teraz na Waszą pomoc, na Wasz pomysł na ogród, zdrowe uprawy, wartościowe warzywa, owoce, zioła. Cały czas czerpiemy wiedzę z Waszych wskazówek i wiemy, że jak zawsze nie zawiedziecie. Czekamy na wszystkie komentarze i wymianę doświadczeń. Napiszcie jak to wyglądało u Was w 2019 i jak będzie wyglądać w 2020 roku. Napiszcie, co sugerujecie nam.

WAŻNE

Piszcie proszę w komentarzach, ale przede wszystkim tutaj, na blogu. Cenimy komentarze na FB, ale pamiętajcie, że tam te komentarze z czasem spadają coraz niżej, wręcz znikają. Na blogu jest inaczej – tutaj zawsze jest dostęp dla każdego, kto czyta do wszystkich komentarzy. Dzięki temu Wasza cenna wiedza nie rozproszy się po sieci, ale będzie w jednym miejscu, służąc potem każdemu z nas oraz zupełnie nowym Czytelnikom.

Na wszyst­kie Wasze komentarze, opinie czy pyta­nia odpo­wiem z pewnością. Pamię­tajcie tylko, by w cza­sie doda­wa­nia komen­tarza zazna­czyć okienka:
Powiadamiaj mnie o wpisach

– wtedy dosta­niecie powia­do­mie­nie, że ja lub inni czytelnicy odpo­wie­dzieli na Wasz komen­tarz – będziemy mogli kon­ty­nu­ować roz­mowę.

Za wszystkie komentarze, podpowiedzi, sugestie z całego serducha dziękujemy i mamy nadzieję, że będziemy się mogli wzajemnie inspirować. DZIĘKI!

Zaprenumeruj bezpłatnie ten blog ( ➡ po prawej, na górze).

TUTAJ są WAŻNE LINKI – media społecznościowe i nasze wiejskie grupy na FB – dołączajcie.

Agata i Adam z Wiejskie Inspiracje

Dziękujemy za wsparcie i Wasze komentarze

Agata & Adam z Wiejskich Inspiracji

 


Zapisz się również do wiejskiego, inspirującego Newslettera:




0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Katarzyna Salatycka

dziś siejemy warzywa korzeniowe na rozsadę, chociaż ja wysiałam jeszcze mini marchew i pietruchę na korzeń, ciut wcześnie, ale przy tej zwariowanej pogodzie, to będę siała wszystko kilka razy, zaprowadzę dziennik i zobaczymy co z tego będzie 🙂
Obraz może zawierać: jedzenie i w budynku

Katarzyna Salatycka

24 -25.02 i 04-05.03 siejemy zieleninki ( ja zaryzykuję kalarepkę, kapustę), 26-27.02 -paprykę, choć ja wysieję jeszcze inne owocowe np. pomidory karłowe i poziomki, 28-29.02 do 01.03 i 08.03 -rzodkiewki, rzepę, marchew, skorzonerę, pasternak, 02.-03.03 -kwiaty i kalafiorki, brokuły na rozsadę 🙂 wg kalendarza księżycowego(biodynamicznego)…. cdn. 🙂

Ulka

Skrzynie robimy z palet, u nas pomidory gruntowe rosną w takich zabudowanych grzadkach z daszkiem również z palety , na tym zaczepiamy sznurki i na tym trzyma się pomidor. Chroni przed wiatrem i deszczem a rosną w gruncie. Palety mamy za darmo ze sklepów. A rozsadnik na pomidory robimy z pustych rolek po papierze i pudełkach po butach 🙂
Gnojowka z pokrzywy I ekoopryski są najlepsze z deszczówki.

Blogowy kot

Ja to polecam najbardziej odpowiedni kompost i zeolit, u nas się stosuje go mało, a kiedy pracowałem w Czechach był wszędzie, kompost i zeolit zamiast oprysków.

Jadwiga

Hejka. A ja się chciałam zapytać czy ta skrzynia na środku powstała przez wbijanie desek do ziemi czy to też konstrukcja położona na ziemi?
Ja zdecydowanie polecam nawóz z drożdży do pomidorów i ogórków głownie, ale inne rośliny też nim traktuje.
Wydaje mi się, że u Was efekty w pierwszym sezonie są zaskakująco dobre ze względu na 100 % nowej gleby w skrzyniach przez co chwaty i choroby jeszcze się porządnie tam nie zagościły.
Oczywiście życzę aby z roku na rok było tylko lepiej 🙂 przyznam też, że zazdroszczę troszkę entuzjazmu, ja się wypaliłam licznymi niepowodzeniami, ale będę jeszcze próbować 🙂
Bardzo też polecam do posłuchania podkasty “naturalnie o ogrodach”, kopalnia wiedzy, cudowni ludzie.