Ogród Naturalny

Jeśli nasz pomysł wyda Ci się z początku błahy, mizerny, to przeczytaj całość. Z pewnością rozwieję Twoje obawy. Samo ogrodnictwo w projekcie Ogród Naturalny, to tylko część. To idea, to wiedza, to zdrowie, to ratunek dla środowiska, a może nawet dla ludzkości. Są po drodze dwa wyzwania, by plan odniósł sukces. Prostsze – Wasze wsparcie pozwoli nam zrealizować ten projekt – myślałem, że to uda się nam osiągnąć dość szybko, jednak póki co… I trudniejsze – przekonać ludzi, że ten “błahy” projekt może zmienić wszystko, całe życie na tej planecie. Nie wierzysz? Za chwilę przedstawię Ci konkretne przykłady. Więcej znajdziesz w książce “ZMIEŃ swój ŚWIAT”.

Największy ogród kwiatowy na świecie - Dubai
Dla porównania – największy ogród kwiatowy na świecie jest w Dubaju – 60 milionów kwiatów na 7,2 ha terenie (prawdziwy samolot dla zobrazowania wielkości).

Chcemy stworzyć największy OGRÓD NATURALNY w Polsce, a jeśli znajdą się śmiałkowie, którzy zechcą pomóc, to może i na świecie. Wszystko jest możliwe! (Dla porównania – największy ogród kwiatowy na świecie jest w Dubaju, na powierzchni 7,2 ha – ten rekord powinniśmy pobić 😀 ). Czemu ważne jest by nasz był największy? Musimy znaleźć jakiś sposób, by wspominały o tym pomyśle media, które docierają do znacznej części społeczeństwa. “Największy w Polsce” brzmi dla mediów dosyć atrakcyjnie, wystarczająco, by o tym wspomnieć. A dzięki temu dotrzemy do świadomości większej ilości ludzi i będziemy mieli szansę zarazić ich ideą i zmotywować do pójścia w nasze ślady.

Jeśli chcesz śledzić postępy tego projektu – zasubskrybuj nasz kanał filmowy TUTAJ.

Ogród naturalny będzie połączony z Ekowioską (a precyzyjniej z EkoSąsiedztwem), inną niż wszystkie, w której zamieszkają świadomi ludzie, również chcący zmienić świat, minimum swój. Ogród naturalny, w którym wszystko rośnie i żyje niemal tak, jak stworzyła to natura. Chcemy pokazać wszystkim niedowiarkom, że można uprawiać owoce, warzywa, zioła, zboża w sposób w pełni naturalny, nie tylko w małym przydomowym ogródku, ale również na wielu hektarach. Czemu ten zwykły Ogród Naturalny ma być tak niezwykły? Czemu ten projekt jest wyjątkowy? Czytaj dalej. Przechodzimy do rzeczy konkretnych i równie ważnych dla rozwoju świadomości. Bez tego, co zaraz napiszę nie da się uratować świata.

WAŻNE! Nasz pomysł nie polega tylko na ogrodnictwie i zdrowiu! To znacznie więcej! Najważniejsi są przecież ludzie i oni będą również w tym wszystkim. Prawdziwe zmiany zawsze zaczynają się od tych najmniejszych zwykłych ludzi, oddolnie. To wszystko ma OGROMNY POTENCJAŁ. Jeśli wspólnie z kilkoma śmiałkami i przy pomocy naszych Widzów i Czytelników, uda się zrealizować ten pomysł – w nasze ślady będą mogli iść kolejni ludzie, którzy dostaną od nas gotową wiedzę (know-how), a takich wiosek, osad, EkoSąsiedztw, ogrodów będą powstawać dziesiątki, setki a może i tysiące. Wróćmy do korzeni, które były dobre, do praw, które dobro człowieka miały za najważniejsze. Przetrzyjmy ten szlak. Zostań proszę i czytaj dalej…

RABATY od firm i sklepów dla naszych Czytelników

Konkretny przykład, o którym wcześniej wspominałem

Jak myślisz? Jaka branża najbardziej niszczy środowisko? Transport? Fabryki? Muszę Cię zaskoczyć. Rolnictwo jest niestety tym obszarem życia człowieka, który niszczy nasze środowisko najbardziej (wg niektórych danych  tylko przemysł mu dorównuje). Do tego około 70% wszystkich ziem rolnych przeznaczone jest pod pastwiska i uprawę roślin w celu wyżywienia zwierząt przeznaczonych na mięso. Jeszcze raz, żebyś dobrze zrozumiał – ponad 2/3 ziemi rolnej przeznacza się dla zwierząt, które potem są zjadane w postaci mięsa. To jest podwójny obieg, najmniej ekonomiczny i najmniej logiczny – abyś mógł nakarmić się mięsem, musisz najpierw nakarmić zwierzęta rzeźne – 70% wszystkich pól na świcie idzie dla nich!!! Abyś zrozumiał skalę problemu – na ziemi żyje powiedzmy w zaokrągleniu 8 miliardów ludzi. To dość sporo, prawda? A tylko w ciągu jednego roku jest zabijanych na świecie łącznie około 70 miliardów zwierząt !!! (i to tylko lądowych), z czego ponad 50 miliardów – na mięso i skóry. W Polsce co roku zabija się 840 milionów samych zwierząt lądowych (dolicz sobie jeszcze, np. niecałe 20 milionów sztuk tylko samego karpia zabijanych tylko na Wigilię, tylko w Polsce, bo ktoś powiedział, że to tylko tradycja).

Masz wiedzieć, że tak wyglądają hodowane świnki…

Mimo, że sam nie jem mięsa od 28 lat (i żyję, wyniki badań mam dobre), to nie będę w tym artykule namawiał Cię do niejedzenia mięsa. Chcę Ci tylko uzmysłowić jedną maleńką rzecz, która jest ogromna. Zsumujmy ilość zwierząt zabijanych rocznie + te żyjące dłużej niż rok + ilość ludzi – nie wiem jaka to dokładnie liczba, ale na potrzeby przykładu zaokrąglę to do 100 miliardów łącznie. Czyli na świecie musimy rocznie wykarmić z pól uprawnych 100 miliardów ssaków… I jeszcze raz podkreślę – nie namawiam do bycia wege, lecz gdybyśmy tylko zmniejszyli ilość zjadanego mięsa o połowę, to pogłowie zwierząt zmniejszyłoby się o jakieś 46 miliardów zwierząt.

Przemysłowy chów zwierząt
A tak wygląda rzeczywistość – czyż to nie matrix?

Ludzie zjadaliby jednak o połowę więcej produktów roślinnych. Zaokrąglijmy to nawet w górę. Powiedzmy, że trzeba by wtedy wykarmić rocznie 60 miliardów ssaków. Zatem zmniejszyła się ilość ssaków do wykarmienia o 40% od pierwotnej wersji. Dokładnie o tyle samo zmniejszy się ilość pól uprawnych……………..

Czy zdajesz sobie sprawę, jak zmieniłaby się nasza Ziemia, gdybyśmy nawet nie 40, ale 30% gruntów zwrócili naturze??? Ziemia byłaby nie do poznania – znów lasy, dżungle, olbrzymia ilość roślinności pochłaniającej CO2. Czy myślisz, że wtedy ktokolwiek wciskał by nam bajki o śladzie węglowym czy globalnym ociepleniu???

Wróćmy do niezwykłych zmian na Ziemi, które nastąpiłyby po oddaniu naturze 30% gruntów uprawnych. Wszystko to TYLKO dzięki zmniejszeniu ilości jedzonego mięsa, np. na konto warzyw, owoców, grzybów. I teraz wdrażamy w to wszystko nasz plan…

…Ogród Naturalny lekarstwem na wszystko

Co wydarzyłoby się, gdyby wszystkie warzywa, owoce, orzechy, zioła uprawiane były w sposób naturalny, taki właśnie do jakiego chcemy inspirować ludzi… Czy potrafisz sobie wyobrazić, o ile poprawiło by się ludzkie zdrowie przy tak niewielkiej zmianie? Czy zdajesz sobie sprawę ilu chorób cywilizacyjnych udałoby się uniknąć u wielu ludzi. Czy wiesz jak bardzo zmniejszyłyby się kolejki u lekarzy i w aptekach??? Czy wiesz ile ludzie mieliby mniej pracy, a więcej czasu? Ile mniej wydawaliby na zakupy?

I tu właśnie jest pies pogrzebany!

Przez powyższe zmiany spadłyby zyski karteli farmaceutycznych, mięsnych, chemicznych, transportowych, spożywczych i innych. Dlatego odgórnie NIGDY do tego nie dopuszczą – zawsze będą lobbować swoje biznesy, promować mięso i wmawiać, że jest zdrowe, potrzebne, a człowiek to urodzony drapieżnik! Hmm… Może gdyby właściciele firm byli bardziej świadomi, coś by się zmieniło. Ale oni nie chcą być świadomi (może też są manipulowani) i na pewno nie chcą, byś Ty był świadomy.

Rolnictwo konwencjonalne, erozja, niszczenie glebyKwestia mięsa i ilości wykorzystanych upraw to nie wszystko. Rolnictwo konwencjonalne naraża glebę na erozję i wciąż dokłada do niej tony sztucznych substancji, nawozów, oprysków i innych trucizn, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Rolnictwo ekologiczne również, choć nie zawsze, naraża glebę na erozję. Jednak w ekogospodarstwach nawożenie i opryski są częściej z wykorzystaniem substancji naturalnych, w mniejszym stopniu sztucznych i chemicznych, a z pewnością nie tak szkodliwych, jak w rolnictwie konwencjonalnym (pomijam kwestię kto to wszystko dopuścił do użycia i na jakich zasadach).

2022 rok dokłada coś jeszcze. Ogromny wzrost cen nawozów i paliwa. Inne ceny również są kosmiczne, ale możemy spodziewać się poważniejszych problemów w momencie kiedy żywności zabraknie lub będzie niebotycznie droga. To kolejny powód, dlaczego warto zainteresować się naszym pomysłem Ogrodu Naturalnego i to jak najszybciej. Nawet jeśli jesteś rolnikiem konwencjonalnym i nie do końca jeszcze wierzysz w metody naturalne, to możesz nie mieć po prostu wyjścia. Trzeba będzie spróbować, gdyż może okazać się, że nawozów albo nie dostaniesz (kiedy piszę te słowa, są już poważne braki na rynku), albo zwyczajnie nie będzie Cię na nawozy stać. Tymczasem w metodach naturalnych masz wiele rzeczy za darmo, a do tego warzywa, owoce, zboża są nieporównywalnie zdrowsze od tych uprawianych wręcz przemysłowo.

permakultura, ogród naturalny
Taki ogród, bliski permakulturze, stworzyliśmy w dotychczasowym siedlisku.

Ogród naturalny jest najbliższy w moich założeniach ogrodowi permakulturowemu. Naturalny oznacza jak najbardziej inspirowany naturą, naturalnymi ekosystemami, które, jak np. las, mają się znakomicie, są żyzne, obfitujące, samowystarczalne, a przecież nikt lasu nie nawozi, nie orze, nie opryskuje. Oczywiście mówię o naturalnym lesie, puszczy, dżungli, a nie o uprawie drzew. Dobrze przygotowany ogród naturalny rozrasta się latami i świetnie sam reguluje wszystkie procesy. Jedynie rośliny jednoroczne są tam regularnie dosadzane.

Jeśli moje rozważania przykuły Twoją uwagę, jeśli chcesz rozwijać świadomość i przeczytać więcej – zobacz cały artykuł TUTAJ.

Jeśli chcesz nas wesprzeć cegiełką (otrzymasz naszą książkę w podziękowaniu) lub znacznie większą sumą – zajrzyj TUTAJ. Jeśli posiadasz odpowiednią ziemię, która może nas zainteresować – zajrzyj TUTAJ.

Jak będzie wyglądał Ogród Naturalny

Ogród permakulturowy
Tak, np. może wyglądać jedna z części naszego Ogrodu Naturalnego. Źródło: www.urnabios.com

Oczywiście póki nie znajdziemy odpowiedniego terenu (pisaliśmy o tym TUTAJ), sam wygląd ogrodu jest tylko planem i marzeniem, do którego będziemy dążyć. Z pewnością powinien to być duży obszar, najlepiej kilkadziesiąt hektarów czystego ekologicznie terenu w nieskażonym i nieuprzemysłowionym obszarze, o sporym zróżnicowaniu: las, jezioro lub staw, łąki, nieużytki, pola, zarośla. Powoli i sukcesywnie będziemy teren kształtować w zgodzie z zasadami permakultury. Różnorodność terenu sprawia, że będziemy mogli być jak najbliżsi naturalnym ekosystemom, na których będziemy się wzorować.

Większość ogrodu to będzie natura jaką zastaniemy oraz uprawiane warzywa i owoce + obszar również dla zwierząt wspomagających (kozy czy owce, jako żywe kosiarki, kaczki, jako najlepsza broń na ślimaki, kury, jako wertykulatory gruntu). Zwierzęta to oczywiście również wydajni producenci naturalnego obornika.

Będzie również miejsce dla ludzi, dla mieszkańców EkoSąsiedztwa. W końcu nasza osada to nie będzie sypialnia dla pracujących w mieście. Tu życie będzie się toczyło non stop. Marzy nam się zaaranżować, np. starą stodołę na miejsce spotkań, wspólnych biesiad, występów artystycznych, warsztatów. Nad jeziorem znajdzie się pewnie plaża, łódki, miejsca do zabaw dla dzieci, boisko do siatkówki i co tylko jeszcze przyjdzie osadnikom do głowy.

Jeśli posiadasz ziemię, siedlisko, gospodarstwo, które może nam odpowiadać i jednocześnie uznałeś nasz pomysł za trafiony, niezwykle ważny, wartościowy, przyszłościowy, godny zainteresowania i chcesz nas w jakikolwiek sposób wesprzeć – przeczytaj KONIECZNIE wpis TUTAJ.

Jeśli jesteś właścicielem mniejszej lub dużej działki/działek/siedliska/gospodarstwa, które mogłoby nam odpowiadać – przeczytaj KONIECZNIE wpis TUTAJ.

Jeśli chcesz śledzić postępy tego projektu – zasubskrybuj nasz kanał filmowy TUTAJ.

Jak i co będziemy uprawiać

Agatka w ogrodzie Wiejskich Inspiracji
Agatka w ogrodzie Wiejskich Inspiracji – drugi rok naszych upraw naturalnych.

Uprawiać będziemy tylko i wyłącznie metodami naturalnymi, bez żadnych środków chemicznych, sztucznego nawożenia, czy przemysłowych środków ochrony roślin. Podstawą będzie kompost i przekompostowany obornik. MA BYĆ ZDROWO.

Choć lekarze składają przysięgę Hipokratesa – ojca medycyny, to jednak zdecydowana większość jej nie stosuje. My, choć lekarzami nie jesteśmy, będziemy się trzymać zasady, że “pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”.

Z pewnością pojawią się sprawdzone już przez nas sposoby upraw, czyli, np. grządki podniesione, wały permakulturowe, szklarnie, cieplarnie. Jeśli nie uda nam się kupić działki z sadem, posadzimy go sami, z ogromną ilością gatunków, przede wszystkim starych odmian. Bioróżnorodność będzie naszym podstawowym sprzymierzeńcem, gdyż to właśnie bioróżnorodność gwarantuje najbardziej brak potrzeby używania środków ochrony roślin.

Arbuzy z naszego Ogrodu Naturalnego
Arbuzy z naszego Ogrodu Naturalnego

Co będziemy uprawiać? Wszystko, co tylko dobrze sobie radzi w polskich warunkach. A że do tej pory, z niemałymi sukcesami uprawialiśmy także i arbuzy, i melony, i rodzynki brazylijskie, to takie rośliny, obok naszych rodzimych, również się pojawią. Bioróżnorodność po raz kolejny, uprawy współrzędne i mnóstwo doświadczeń, by jeszcze lepiej poznać naturalne procesy.

Każda osoba, czy rodzina będzie w EkoSąsiedztwie wykorzystywać swoją działkę do upraw czy hodowli, a wszystkie działki razem będą stanowić integralne części Ogrodu Naturalnego. W ten właśnie sposób będziemy mogli bardziej się integrować, być częścią dużego projektu, ale jednocześnie zachowywać w pełni swoją odrębność i indywidualność.

Nasza radosna twórczość
Agatka i Adam w pierwszym ogrodzie naturalnym, na pierwszej grządce podwyższonej, sadząc pierwszą rozsadę. Historyczna chwila.

Wierzę, że w końcu przyjdzie czas na pełną samowystarczalność i niezależność naszego projektu, a nawet więcej – będzie można kupować nasze nadwyżki naturalnej żywności. Właśnie dzięki temu poczujesz jak smakuje prawdziwy, dojrzewający na słońcu pomidor, jak smakuje niepryskane jabłko, jak smakuje nienapompowany, niebromowany chleb żytni pieczony na zakwasie, jak smakuje nieperfumowana herbata ziołowa, czy sok malinowy 100% bez cukru. To wszystko będzie i u nas, i we wszystkich prawdziwych ogrodach naturalnych, które powstaną na nasz wzór, a być może już istnieją – wspierajcie każdą taką inicjatywę, nawet jeśli marchewka będzie tam droższa niż w markecie. Ale to będzie marchewka, z witaminami, z karotenem, z wieloma pierwiastkami, a nie tylko kawałek pomarańczowego warzywa ze sztucznych nawozów… To będzie marchewka posiana przez ludzi i przez nich zebrana, z sercem i miłością na dłoni. Liczy się w końcu także dobra energia, którą emanują wspaniali ludzie. To zupełnie co innego, niż bezduszne maszyny pracujące na ciągnących się po horyzont monokulturowych pustyniach.

Chcesz, żeby nam wyszło?

Jeśli podoba Ci się nasz plan, jeśli uważasz, że Ogród Naturalny, z którego wszyscy będą mogli czerpać wiedzę i inspiracje, to dobry pomysł… Jeśli nas lubisz, kibicujesz nam – możesz nas również wesprzeć – dzięki Twojemu wsparciu mamy szansę zrealizować ten projekt.

Wejdź na stronę WSPARCIE i wybierz najlepszą dla Ciebie formę pomocy. Odwdzięczymy się naszą pierwszą książką. Dziękujemy.

Jeśli chcesz zamieszkać obok nas

Jeśli podoba Ci się nasz pomysł, popierasz taką ideę, masz podobny sposób myślenia i szukasz dla siebie miejsca na tej Ziemi – zapraszamy do strony o EkoSąsiedztwie TUTAJ.

 

Poznaj szczegóły projektu Ogród Naturalny + Ekowioska:

Ogród Naturalny Szukamy ziemi Wsparcie
Ekowioska Książka “ZMIEŃ swój ŚWIAT” Świadomość

nasiona warzyw, nasiona owoców, kwiatów, ziół, nasiona

DZIĘKUJEMY

Agatka i Adam
Wiejskie Inspiracje

RABATY od firm i sklepów dla naszych Czytelników