Szukamy ziemi, terenu, działek pod Ogród Naturalny

Jeśli jesteś właścicielem dużego gospodarstwa bądź siedliska, działki, lasów, jeziora, łąk, nieużytków itp. – ten właśnie wpis jest kierowany do Ciebie. Poznaj nasz pomysł i przemyśl, czy chcesz go w jakikolwiek sposób wesprzeć lub współpracować.

W dużym skrócie

Ekowioska, ekoosada, osada, osada rodowaJesteśmy w trakcie planowania i tworzenia największego w Polsce Ogrodu Naturalnego, a jeśli znajdą się śmiałkowie, którzy zechcą pomóc oraz odpowiednia ziemia, to może być to nawet największy taki projekt na świecie. Wszystko jest możliwe!

Ogród naturalny, w którym wszystko rośnie i żyje nie tylko ekologicznie, ale niemal tak, jak stworzyła to natura. Chcemy pokazać wszystkim niedowiarkom, że można uprawiać zdrowe, pełnowartościowe owoce, warzywa, zioła, zboża w sposób w pełni naturalny, zgodny z permakulturą, bez stosowania chemii, nie tylko w małym przydomowym ogródku, ale również na wielu hektarach. Ogród naturalny będzie połączony z EkoSąsiedztwem, czyli pewnym rodzajem Ekowioski. EkoSąsiedztwo będzie wspierać i tworzyć Ogród Naturalny.

Ogród naturalny projekt
Nasz pierwszy ogród naturalny, który zaczęliśmy tworzyć w 2019 na Mazowszu

Nie znaleźliśmy jeszcze identycznej inicjatywy ani w Polsce, ani na świecie, dlatego postanowiliśmy przetrzeć ten szlak być może jako pierwsi. Chcemy stworzyć projekt wzorcowy. Nie tylko fizyczne miejsce, ale również całą koncepcję, która będzie mogła być bezpłatnie powielana przez wszystkich zainteresowanych. W ten sposób ludzie będą mogli tworzyć podobne ogrody, osady, wioski w całej Polsce i na świecie. Tym samym sprawiać, by ta wspaniała, choć mocno zniszczona przez człowieka planeta, mogła się oczyszczać, odradzać, a ludzie mogli żyć zdrowo, we wspaniałych miejscach. Z kolei ludzie mieszkający w miastach mogliby takie ogrody odwiedzać, mając choć chwilowy kontakt z pełnią natury, zaopatrywać się tam regularnie w zdrowe jedzenie i nawiązywać relacje z niezwykłymi EkoSąsiadami.

Z pewnością warto by było, byś zapoznał się z całą koncepcją Ogrodu Naturalnego, którą znajdziesz TUTAJ. oraz ideą EkoSąsiedztwa, którą znajdziesz TUTAJ. Znając dobrze wizję i założenia naszego projektu, będzie Ci łatwiej przemyśleć, w jaki sposób mógłbyś w nim uczestniczyć lub go wesprzeć.

Poniżej przedstawimy jakiego terenu szukamy oraz nasze pomysły dla osób, które posiadają odpowiednią ziemię. Być może przyjdzie Ci również do głowy jeszcze inne rozwiązanie niż nam.

Jeśli chcesz śledzić postępy tego projektu – zasubskrybuj nasz kanał filmowy TUTAJ.

Szukamy miejsca dla Ogrodu Naturalnego

mapa Polski
Obszar, w którym poszukujemy ziemi, szczególnie marzy nam się południowa Warmia

Szukamy wyjątkowego miejsca, spełniającego kilka warunków. Kilkanaście lub najlepiej kilkadziesiąt hektarów z lasem, jeziorem lub stawem/stawami, łąkami, polami, nieużytkami, podstawowymi budynkami, w szczególności gospodarczymi, kawałkiem miejsca do zamieszkania, itp.  Może to być jedno siedlisko lub dwa, trzy, a nawet kilka sąsiadujących ze sobą. Zależy nam na miejscu oddalonym od większych dróg, fabryk, przemysłu, ciężkiego rolnictwa konwencjonalnego, ferm przemysłowych. Może być przy lesie, w lesie. Szukamy miejsca oddalonego od wsi, od ludzi, za to bliskiego naturze, cichego, spokojnego. Z daleka od wielkich miast, i choć parę kilometrów od miasteczek.

Z boku widzisz mapkę z okręgiem, w którym szukamy przede wszystkim, z wyłączeniem kółka wokół Warszawy. Szczególnie marzą nam się okolice południowej Warmii, zachodnich Mazur, ewentualnie północne Mazowsze, Kurpie. Gdyby znalazł się idealny teren na obszarze nieco oddalonym od zaznaczonego okręgu, również go rozważymy.

Jeśli jesteś właścicielem takiej ziemi – przeczytaj kolejne akapity poniżej. Być może Ty lub Twoja rodzina macie gospodarstwo, które uprawiacie. Może też być tak, że jesteś w posiadaniu ziemi, której nie używasz, może masz ziemię w spadku lub dawne opuszczone siedlisko, a może masz tak olbrzymi areał, którego nie wykorzystujesz w pełni. Być może miałeś gospodarstwo konwencjonalne, a przechodzisz na ekologiczne i nie wykorzystasz całości gruntu – możliwości jest wiele, czytaj dalej.

Jeśli wiesz coś o ziemi, działce, gospodarstwie, siedlisku, które mogłoby nas zainteresować i spełnia powyższe warunki – daj nam znać na: projekt@wiejskieinspiracje.pl – przekaż też link do tego artykułu właścicielowi ziemi lub udostępnij kilku osobom. Jeśli zrobi to każdy, kto czyta te słowa, to z pewnością znajdziemy odpowiednią ziemię i zrealizujemy projekt. Jest takich działek wiele, lecz do ich właścicieli musi dotrzeć nasza wiadomość, inaczej się nie da. Dziękuję Ci z góry za Twoje wsparcie i pomoc. O innych formach pomocy i wsparcia napisaliśmy TUTAJ.

Jeśli posiadasz odpowiednią ziemię

Jeśli posiadasz odpowiednią ziemię, gospodarstwo czy siedlisko, które będzie idealne do naszego projektu i spełnia powyższe oczekiwania – to mamy teraz dwie opcje:

  • Jeśli po przeczytaniu opisu Ogrodu Naturalnego z linka powyżej lub TUTAJ. po poznaniu idei EkoSąsiedztwa, również z linka powyżej lub  TUTAJ, stwierdziłeś, że jest to genialny pomysł, wartościowy, przyszłościowy, mający sens i mogący coś zmienić w naszej, ostatnio nienajciekawszej, polskiej rzeczywistości – przeczytaj poniżej punkty 1, 2, 3, 4 i 5.
  • Jeśli nie odnajdujesz siebie w szerszym kontekście tego projektu, nie widzisz możliwości współpracy, ale masz odpowiednią ziemię – przeczytaj punkty 6 i 7.
Ekowioska, ekoosada, gospodarstwo na wsi, ogród naturalny na sprzedaż
Tak może, np. wyglądać pierwotne miejsce, które będziemy później rozbudowywać

1. Jeśli chcesz się zaangażować w projekt

Kierując się sercem i dobrą energią, wszystko jest możliwe i naprawdę w to wierzę. Dlatego właśnie wiem, że jest w Polsce ktoś, kto myśli i czuje podobnie jak my i choć nie ma pomysłu, co mógłby zrobić lub nie chce tego robić sam, to ma z kolei odpowiednią ziemię (i/lub pieniądze). Jeśli jesteś osobą świadomą, uznałeś nasz pomysł za trafiony, ważny, wartościowy, przyszłościowy i godny wsparcia, jeśli czujesz w głębi serca, że nie można oglądać się na innych, tylko trzeba zadziałać, mamy pewne możliwości.

Jeśli chcesz być częścią tego projektu, mieszkać na terenie Ogrodu Naturalnego, być jednym z EkoSąsiadów, mieć takich EkoSąsiadów jak my na co dzień i chciałbyś przeznaczyć część swojej ziemi (jako darowizna, za symboliczną kwotę lub na innych zasadach) na realizację tego projektu – skontaktuj się z nami: projekt@wiejskieinspiracje.pl. Kto wie, czy właśnie dzięki Tobie, dzięki temu, że się poznamy i porozmawiamy, uda się stworzyć to ponadczasowe dzieło.

2. Jeśli chcesz przekazać ziemię, np. jako Darczyńca

Jeśli z różnych powodów nie myślisz o osobistym zaangażowaniu się w projekt czy mieszkaniu na terenie Ogrodu Naturalnego, ale uważasz nasz pomysł za wartościowy, godny wsparcia i chciałbyś przeznaczyć część lub całość swojej ziemi (jako darowizna, za symboliczną kwotę lub na innych zasadach) na realizację tego projektu – skontaktuj się z nami: projekt@wiejskieinspiracje.pl. Być może to właśnie dzięki Tobie największy Ogród Naturalny w Polsce będzie mógł zaistnieć.

3. Jeśli prowadzisz duże gospodarstwo ekologiczne

Jeśli prowadzisz duże gospodarstwo ekologiczne i popierasz zasady Ogrodu Naturalnego, który chcemy stworzyć. Jeśli widzisz ogromny potencjał współpracy z takim ogrodem (nowi klienci, nowy rynek zbytu, prestiż, reklama, wsparcie). Jeśli chciałbyś przeznaczyć część swojej ziemi (jako darowizna, za symboliczną kwotę lub na innych zasadach) na realizację naszego projektu, by po sąsiedzku mieć Ogród Naturalny – skontaktuj się z nami: projekt@wiejskieinspiracje.pl.

4. Jeśli kończysz prowadzenie gospodarstwa

Jeśli z jakichś powodów kończysz prowadzenie gospodarstwa (np. zdrowotne, przejście na emeryturę, chęć zmiany lub inne) i spodobał Ci się nasz projekt. Jeśli dzięki właśnie Tobie projekt uda się nam zrealizować, ponieważ zechciałbyś przeznaczyć swoje gospodarstwo (jako darowizna, za symboliczną kwotę lub na innych zasadach) na stworzenie Ogrodu Naturalnego – skontaktuj się z nami: projekt@wiejskieinspiracje.pl.

5. Inne powody

Może zaistnieć wiele czynników, przez które chcesz lub “musisz” pomóc, np. przepisy prawa, które zobowiązują Cię do wsparcia inicjatywy ekologicznej. W takim wypadku polecamy się Twojej pamięci. Kontakt do nas oczywiście: projekt@wiejskieinspiracje.pl.

Jeśli chcesz śledzić postępy tego projektu – zasubskrybuj nasz kanał filmowy TUTAJ.6. Jeśli sprzedajesz duże gospodarstwo / siedlisko

Jeśli jesteś właścicielem dużej działki/działek/siedliska/gospodarstwa, które mogłoby nam odpowiadać (szczegóły czytałeś powyżej), sprzedajesz ten teren i mógłbyś zaoferować nam wyjątkowo korzystne warunki, dobrze życząc naszemu projektowi skontaktuj się z nami: projekt@wiejskieinspiracje.pl

7. Jeśli sprzedajesz mniejsze gospodarstwo / siedlisko

Jeśli jesteś właścicielem mniejszego gospodarstwa, czy siedliska, ale sąsiadujące z nim tereny (pola, lasy, łąki, nieużytki) również są do sprzedania i spełniają nasze oczekiwania (szczegóły czytałeś powyżej), sprzedajesz ten teren i mógłbyś zaoferować nam wyjątkowo korzystne warunki, dobrze życząc naszemu projektowi skontaktuj się z nami: projekt@wiejskieinspiracje.plJeśli pracujesz w urzędzie lub znasz kogo trzeba… 😀

Być może znasz kogoś, kto pracuje, lub sam pracujesz w Urzędzie Miasta i Gminy, w Urzędzie Wojewódzkim, w ministerstwie, w KOWR’ze, w ODR’ze, w Agencji Rolnej, czyli firmach, które z założenia wspierają takie inicjatywy, jak nasza. Jest to z pewnością nietypowy i pierwszy dokładnie taki projekt ekologiczny, który ma szansę zachęcić kolejne osoby do upraw ekologicznych, czy naturalnych. Jeśli możesz nas wesprzeć, byłaby to ważna pomoc. A może też masz coś wspólnego z dotacjami? Wszystkie możliwości warte są rozważenia. Dziękujemy, jeśli się do nas odezwiesz, nawet choćby z podpowiedzią: projekt@wiejskieinspiracje.pl.

Masz inny pomysł?

Jeśli masz jakikolwiek inny pomysł lub możliwość, byśmy mogli znaleźć idealny teren pod nasz projekt, podziel się tym z nami. Staramy się szukać wszelkich sposobów, ale wiadomo, że co dwie głowy to nie jedna, a co dopiero z 1000 głów 😀 – Kontakt do nas ten sam, co powyżej.

A jeśli chcesz nas wesprzeć finansowo lub w inny sposób – wejdź na stronę WSPARCIE. Dziękujemy!

Poznaj szczegóły projektu Ogród Naturalny + Ekowioska:

Ogród Naturalny Szukamy ziemi Wsparcie
Ekowioska Książka “ZMIEŃ swój ŚWIAT” Świadomość

 

nasiona warzyw, nasiona owoców, kwiatów, ziół, nasiona

DZIĘKUJEMY

Agatka i Adam
Wiejskie Inspiracje

 

RABATY od firm i sklepów dla naszych Czytelników