kupiliśmy dom na wsi, gospodarstwo, siedlisko

Kupiliśmy GOSPODARSTWO, SIEDLISKO NA WSI – dla Wiejskich Inspiracji – pełna relacja

Gospodarstwo na wsi – JEST !!!

Udało się! W końcu! Dokładnie siedem miesięcy po tym, jak powstał pomysł stworzenia Wiejskich Inspiracji – kupiliśmy gospodarstwo na wsi, klasyczne siedlisko w starym klimacie, gdzie budynki stoją na środku działki na planie kwadratu. To chyba jeden z najpopularniejszych w Polsce układów, prawda?

Zaprenumeruj koniecznie ten blog – teraz dopiero się zacznie, skoro mamy już gospodarstwo! ( ➡ po prawej ➡ ).

gospodarstwo na wsiTak, podobno do trzech razy sztuka (pisałem o tym TUTAJ – jeśli nie czytałeś/aś – koniecznie zobacz). No i za tym trzecim razem się udało! Jupiiiiii!!! A wszystko było naprawdę pisane palcem może nie na wodzie, ale na piasku – nie wiadomo było nic do końca. Upragniona chwila sfinalizowania transakcji była długo wyczekiwana, a przyspieszyła ją decyzja o kupieniu nieruchomości za gotówkę, a nie na kredyt. DLACZEGO?

Niestety pewien bank w moim odczuciu zawalił sprawę i zdenerwował mnie wystarczająco, by na mnie już nie zarobić. O tym z pewnością pojawi się osobny artykuł. Choćby po to, by podpowiedzieć Wam, jak się lepiej przygotować do wzięcia kredytu.

Niestety taki bieg wydarzeń ma też swoje minusy. Gospodarstwo miało być zakupione z kredytu, a gotówka miała zabezpieczyć remont… Teraz sytuacja się zmieniła. Nie ma kredytu, nie ma gotówki, której część jest jeszcze dodatkowo pożyczona… Także będziemy szukać zupełnie innego sposobu na remont. Własne ręce? Współprace z firmami? Pomoc znajomych, widzów? A może macie jakieś pomysły? Dajcie znać, proszę. Będę starał się wszystkie swoje siły włożyć w projekt Wiejskich Inspiracji, by przyniosły jak najwięcej korzyści, wiedzy, inspiracji i dobrych rad dla wszystkich, którzy czytają artykuły i oglądają nasze filmy. Ale wiadomo – by to się udało, muszą się pojawić również przychody. Dlatego teraz będzie szukanie sposobów. Chyba poważniej zagłębię się teraz w jedną z naszych wiejskich grup na FB – GRUPA #5: POMYSŁY NA ZARABIANIE NA WSI.

Wracając do tematu

Gdzie to ja nie byłem w czasie przygotowań do sfinalizowania transakcji – Starostwo Powiatowe w Grójcu, Urząd Miasta i Gminy Grójec, kilka banków, KOWR, MODR, wodociągi, energetyka, gazownia, biuro nieruchomości, notariusze, wydruki wielkoformatowe – wszystko powoli będę dla Was opisywał. Setki przejechanych kilometrów, całe dnie poświęconego czasu, niedosypianie po nocach, problemy po drodze… Warto było?

TAK!!!

gospodarstwoGdy kupujesz dom, który Ci się podoba, z pewnością cieszysz się niezmiernie… A co dopiero, gdy kupujesz wymarzony dom z fajną działką, w odpowiednim miejscu, na który wymyśliłeś sobie już plan na następne długie lata. Co dopiero, gdy dla tego domu wymyśliłeś cały wielki projekt, zaangażowałeś wiele osób i rzesze Czytelników, Widzów i Fanów, którzy naprawdę z wielką sympatią dopingują każdy Twój krok? I co w momencie, gdy właśnie wtedy po wielu bojach i nieudanych próbach udaje Cie się??? WTEDY DOPIERO to jest cudowne i niesamowite uczucie, które powoduje dreszcze na plecach i wiecznego banana na twarzy. Życzę każdemu takich silnych pozytywnych emocji…

Czas na finał

wypis - zakup gospodarstwa na wsi

Umowa przedwstępna została podpisana 28.12.2018, a akt finalny kupna tego siedliska 18.02.2019. Tak więc procedury zajęły jeden miesiąc i 22 dni (53 dni łącznie). W sumie decyzja o rezygnacji z kredytu zapadła znacznie wcześniej, więc dalibyśmy radę w miesiąc z niewielkim hakiem, ale powodem przedłużania się terminów “w nieskończoność” 😉 był KOWR – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Ta instytucja w moim odczuciu nic sobie nie robi z terminów, które sama zadeklarowała… Ale o tym też będzie osobny, wnikliwy i szczegółowy artykuł, byście wiedzieli jak się przygotować do tematu, w przypadku kupowania ziemi rolnej. OK?

Dlatego specjalnie dla Was, by pomóc wszystkim tym, którzy przymierzają się do kupna nieruchomości rolnej, gospodarstwa, czy siedliska, pojawi się kilka artykułów. Jakie artykuły pojawią się na pewno? Oto lista:

  • artykuł o banku, kredycie i jak się przygotować do bankowych procedur,
  • artykuł o KOWRze i ODRze – co potrzeba, by szybko i bezproblemowo nabyć nieruchomość rolną,
  • lista niezbędnych dokumentów do umowy przedwstępnej,
  • lista niezbędnych dokumentów do aktu notarialnego, czyli umowy finalnej (końcowej),
  • lista opłat związanych z gromadzeniem niezbędnej dokumentacji,
  • artykuł o braku Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, co wtedy?
  • kiedy i na co zgłoszenie a kiedy i na co pozwolenie na budowę,

Jeśli jeszcze jakieś tematy byłyby dla Was szczególnie istotne – dajcie znać w komentarzach. Postaram się pomóc lub we współpracy z odpowiednimi specjalistami przygotować dla Was artykuły.

Jeśli powyższe artykuły Cię interesują
– koniecznie z
aprenumeruj ten blog,
by żadnego nie przegapić
( ➡ po prawej, na górze ➡ ).

Pomoc przy zakupie

Na tym etapie mogę zdecydowanie pochwalić i polecić Wam dwie osoby i ich firmy, dzięki którym zakup tego gospodarstwa był nie tylko znacznie prostszy, ale również przyjemniejszy. Nieoceniona pomoc Pani Marty i Pani Barbary z DORADCA NIERUCHOMOŚCI. Znakomity kontakt, super sympatyczna atmosfera, mega wiedza i profesjonalizm oraz  dokumenty niezbędne do umowy załatwione w jeden dzień. Korzystam z tych doradców już drugi raz osobiście i trzeci niebezpośrednio – za każdym razem bez zarzutu – POLECAM!

Jestem również bardzo zadowolony z usługi Notariusza Pana Macieja Szczęsnego z Kancelarii Notarialnej z Piaseczna. Profesjonalne podejście, dbałość o szczegóły, wyjaśnienie wszystkich trudnych kwestii i poinformowanie o wszystkich aspektach, o których sam bym nie pomyślał, zarówno zbywcę jak i nabywcę nieruchomości. Do tego na szczególną uwagę zasługuje również niezwykle atrakcyjna cena usługi na tle konkurencji. POLECAM!

Gospodarstwo?

dom na wsiJeśli dobrze rozumiem aktualne ustawy, to nabyte przez nas gospodarstwo, w myśl prawa gospodarstwem nie jest. Taki tytuł należy się bowiem dopiero nieruchomościom rolnym powyżej 1 hektara. A tutaj mamy dokładnie 0,62 ha. Co jednak nie zwalnia ze zgody KOWRu na nabycie. Ma się ten przepis wprawdzie zmienić, ale póki co, obowiązuje.

No to jeśli nie gospodarstwo to co ja właściwie kupiłem? Najbliższe prawdy jest oczywiście: siedlisko na wsi… Dla mnie to jednak po prostu hacjenda na wsi z całkiem wystarczająco dużym kawałkiem ziemi, by móc uprawiać zdrową, organiczną, niczym nie pryskaną i nie nawożoną chemią żywnością. I to mnie cieszy najbardziej!!! Ktoś się pisze na marchewkę bez chemii, jabłka bez pestycydów i buraki prosto z pola??? Powinno wystarczyć, by móc się z Wami podzielić 😉

Ale zaraz – przecież Wy jeszcze pewnie filmu nie widzieliście!!!??? Nagrany godzinę po zakupie tej nieruchomości! Co zresztą widać po moim entuzjazmie i radości – moja okrągła buźka stała się jeszcze bardziej okrągła od uśmiechu.

Zobacz film poniżej:

Gospodarstwo z lotu ptaka

Jeszcze raz pokażę Wam zdjęcie satelitarne tej nieruchomości.

dom na wsi, gospodarstwo

Właściwie tylko teren z budynkami jest zajęty, reszta to czysta łąka. Około 1400 m2 po jednaj i 3400 m2 po drugiej stronie zabudowań. A skoro z powyższego wiadomo już, że remontem domu raczej się nie zajmiemy w tym roku, to pójdzie głównie w ruch działka. Przez najbliższe dwa tygodnie będzie mocne planowanie i nauka na temat uprawy ziemi, przygotowania gruntu, sadownictwa, warzywnictwa, uprawy ziół, szklarni, kompostowania, nawożenia TYLKO naturalnego, sadzenia, pielęgnowania, rozmieszczania nasadzeń, odpowiedniego parowania roślin, zalesiania, itp., itd. Jak już tematykę ogarnę chętnie podzielę się zdobytą z wielu, wielu źródeł wiedzą z Wami.

Póki co jednak z przyjemnością poczytam w komentarzach poniżej Wasze sugestie, rady, konstruktywne uwagi. Jeśli macie jakieś pomysły i moglibyście podzielić się nimi ze mną – będę niezmiernie wdzięczny. A może wstawicie również jakieś linki do odpowiednich treści i filmów? Każda pomoc jest tutaj i teraz na wagę złota.

Gospodarstwo czyli siedlisko…

Skoro już poznaliście trochę historię nabycia tego siedliska i na filmie zobaczyliście jak z zewnątrz wygląda to gospodarstwo, to mam nadzieję, że Wam się podoba. Zresztą już takie opinie widziałem od Was w kilkudziesięciu komentarzach na FB i na YT. A skoro się podoba, to zapewne tak, jak i ja, uważacie, że jest pole do popisu, prawda? Proszę Was teraz o komentarze poniżej, by znalazły się w jednym miejscu. Zresztą tematów do komentowania, o których pisałem powyżej, jest wiele.  Podyskutujmy…


Na wszyst­kie Wasze komentarze, opinie czy pyta­nia odpo­wiem z pewnością i z przyjemnością. Pamię­tajcie tylko, by w cza­sie doda­wa­nia komen­tarza zazna­czyć okienka:Powiadamiaj mnie o wpisach

– wtedy dosta­niecie powia­do­mie­nie, że ja lub inni czytelnicy odpo­wie­dzieli na Wasz komen­tarz – będziemy mogli kon­ty­nu­ować roz­mowę.

Zasubskrybujcie koniecznie kanał YT Wiejskich Inspiracji: – to tam teraz pojawi się bardzo dużo filmów.

Adam z Wiejskie Inspiracje - kupię dom na wsi

 

 

Dziękuję za wsparcie i Wasze komentarze

Adam

 


Zapisz się również do wiejskiego, inspirującego Newslettera:


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

29 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paula Trenuje

Gratuluję spełnionego marzenia!

Karolina

Gratuluję zakupu!!!! dla zainteresowanych nabywaniem nieruchomości rolnych warto dołączyć informację, że Lasy Państwowe mają również prawo pierwokupu każdej działki jeśli znajduje się na niej choćby metr lasu. To opóźnia procedurę spisania aktu notarialnego o 30 dni. Warto o tym pamiętać kupując gospodarstwo na kredyt!!!! Powodzenia w byciu wieśniakiem!!!! to naprawdę fajnie!!!!

Życze szczęścia w nowych włościach.

Gratuluję zakupu wymarzonej działki! Teraz najlepsze przed Tobą, bo już za niedługo wiosna i czas na wysiewanie i sadzenie pierwszych warzyw.

popmusika

Ale fajnie, uwielbiam wieś, taki spokój tam jest, będę tu wchodził, pozdrawiam

Urszula

Wszystkiego dobrego w nowym domu 🙂

Aga Rabena

Pod warzywa najlepszy jest obornik, rozłożyć przekopać i po m-cu siać, dlatego już najlepiej teraz rozejrzeć się za obornikiem. Poza tym uprawy to ciągła walka ze szkodnikami i chorobami ale to chyba wiadomo, są też ekologiczne preparaty do zwalczania, bez problemu do nabycia. Po drzewa owocowe polecam jechać do zagłębia owocowego, szkółki w Warce lub Grójcu. W marketach nie kupujemy 😉 Życzę samych dobrych pomysłów. Ps. krety nie lubią kotów i kocich gówienek 😛

Patryk

Ciekawy ten pomysł z własnym gospodarstwem. Będę się wam przyglądał 😉

Kasia

Gratuluję zakupu! Życzę samych pomyślnych plonów na Twoim idealnym gospodarstwie 🙂

Gratuluję! życie na wsi jest wspaniałe, za nic w świecie nie wymieniłabym domu na mieszkanie w mieście.

wysmakowane

rewelacja! mam nadzieje ze bedzie sie mieszkalo tak dobrze jak to sobie obmysliliscie 🙂

Krystyna Bożenna Borawska

Gratulacje, widać że cieszysz się bardzo , też bym chętnie wróciła na wieś…
Będę zaglądać 🙂

Karolina

Bardzo się ciesze, ze się Wam udało! Najważniejsze już jest, teraz powolutku pójdzie z górki, a ta zieleń dookoła… Siedlisko spokoju i radości!

Kinga

Gratulacje!!! My czekamy na kwiecień i klucze do naszego nowo zakupionego starego siedliska na wsi. Twoje marzenia są moimi marzeniami. Będę zaglądała po inspiracje. Życzę powodzenia!!!

Paula

Powiem tak: kocham wieś mieszkam na wsi i ogromnie Ci gratuluję 🙂

swiat karinki

Gratuluję zakupu, my rozważamy powrót na stare smieci jak już będziemy starsi co by dzieciom zostawić mieszkanie w mieście do użytku

Ania

Trafiłam tu z youtuba. Widziałam wasz filmik. Powodzenia