Poradnik Ogrodniczy
Każdy z nas ogrodników, niezależnie czy amatorów czy profesjonalistów, szuka wciąż wiedzy ogrodniczej. A jeśli jej nie szuka, to być może osiadł już na ogrodniczych laurach – to jednak błąd. Zawsze jest coś, czego jeszcze nie wiemy, zawsze można coś zrobić lepiej, inaczej, ciekawiej, taniej, dokładniej czy zdrowiej. Zwłaszcza, jeśli nasz ogród uprawiamy naturalnie, organicznie, ekologicznie. Skąd więc brać wiedzę o ogrodzie, o uprawie warzyw, owoców, kwiatów, grzybów? Książki? Filmy? Poradnik ogrodniczy? Kurs ogrodniczy? Porady znajomych? W tym artykule postaram się podsunąć Wam kilka bardzo ciekawych, konkretnych i sprawdzonych przeze mnie pomysłów.
Zaprenumeruj koniecznie ten blog – nie przegapisz kolejnych wpisów ogrodniczych ( ➡ po prawej ➡ ).
No to może…
No to może by tak pooglądać kanał Wiejskie Inspiracje na YT? No pewnie, że tak! Zawsze i w każdej ilości, ale… Pamiętajcie, że my, Agatka i Adam, to jeszcze wciąż ogrodnicy – amatorzy. Wiemy coraz więcej i czego jesteśmy pewni, to Wam przekazujemy w naszych filmach. Jednak my sami wciąż poświęcamy ogromną ilość czasu na naukę. Chłoniemy wszystko, co tylko można o zdrowiu, zdrowych uprawach warzyw, owoców, ziół, kwiatów, grzybów. Mając spore rozeznanie, zwłaszcza jeśli chodzi o internet, potrafimy wszystkie informacje cedzić i wybierać te, rzeczywiście wartościowe, prawdziwe i przydatne.
Jednak internet, tak samo jak wartościowych informacji, pełny jest również śmieci – czasem wręcz radioaktywnych i śmiercionośnych. Prosty przykład: prowadzimy 3 bardzo duże grupy ogrodnicze na FB (linki poniżej), jedna z nich ma prawie 300 000 użytkowników, więc jesteśmy na bieżąco z tym, co ludzie piszą, o co pytają i jakie padają odpowiedzi i porady.
Pytanie czytelniczki z lutego 2021:
“- Mam 1500 m2 ugoru, zupełne chwastowisko. Co mogę zrobić, by móc tu uprawiać warzywa i owoce? Proszę o rady. Małgorzata z okolic Kutna”
Niedługo było trzeba czekać, by wśród podpowiedzi zobaczyć perełkę:
“- Polej wszystko roundapem, jak uschnie to przeoraj pole, wyrównaj i możesz wysiewać i sadzić” – może nazwiska twórcy tego komentarza jednak nie podamy…
Mam nadzieję, że ten artykuł czytają na tyle świadome osoby, że nie muszę komentować powyższej wypowiedzi. Mi się włos na głowie zjeżył, że wciąż mamy taki poziom wiedzy i co gorsza – przekonania, że to jest najlepsza metoda. O zgrozo…
Swoją drogą, gdy my zaczynaliśmy uprawę naszego naturalnego ogrodu – mieliśmy podobną sytuację z ugorem, który przerobiliśmy na nasz piękny ogród. Pytaliśmy wtedy także wielu rolników, jak można się pozbyć chwastów i potem uprawiać. Niestety również usłyszeliśmy podobne odpowiedzi. Jakie szczęście, że nie poszliśmy tą drogą, choć mimo tego również popełniliśmy wiele błędów. Np. przeoraliśmy pole 1000 m2, a potem ręcznie usuwaliśmy perz i chwasty (Zobacz tutaj). Było to wprawdzie skuteczne i przyszłościowo zdrowe, jednak kosztowało nas to OGROM PRACY, czasu i wysiłku. Mając dzisiejszą wiedzę, zrobilibyśmy to zupełnie inaczej, szybciej, łatwiej, taniej i lżej. Dlatego tak ważne jest, by mieć właściwe źródło wiedzy i by z niego korzystać.
Skąd my czerpiemy wiedzę?
Podstawą u nas zawsze były książki. Mamy ponad 150 książek ogrodniczych, z czego prawie połowa jest o naturalnych, bądź ekologicznych sposobach upraw. Ponieważ nie oglądamy i nie mamy TV (polecamy to rozwiązanie) – większość wieczorów spędzonych nie na pracy, nie przed komputerem, poświęcamy na czytanie. I to właśnie te książki idą w ruch. Szczególnie polecamy serię pięciu poradników ekologicznych (na zdjęciu), które non stop mamy pod ręką, nawet w ogrodzie. To z nich dowiedzieliśmy się o uprawie współrzędnej, w nich znaleźliśmy tabelki, które rośliny mogą blisko siebie rosnąć, a które wręcz nie powinny, tu znajdujemy przepisy na eko mikstury niczym z kociołka czarownicy, które działają lepiej niż chemiczne środki. Bezcenna wiedza. Te poradniki znajdziecie TUTAJ.
Poradnik ogrodniczy – wiedza daje efekty
Wróciliśmy jednak do korzeni… Historia zatoczyła dość duże koło, ale warto było poczekać. Warto było również przejechać ponad 450 km po inspirację, która została w sercu na zawsze…
10 lat temu miałem przyjemność zobaczyć piękny, wyjątkowy, zdrowy ogród. Województwo lubuskie, a w nim niewielka wieś Budachów, słynąca na całą Polskę ze swojego Święta Pierogów (w czasie jednej imprezy rozchodzi się tam ponad 30 tys. pierogów). No ale nie o pierogach ten artykuł.
Miałem przyjemność wtedy poznać Kamilę i Bogdana Kasperskich – twórców wyjątkowego dzieła – ogrodu, który już w tamtych latach wygrywał wszystkie lokalne konkursy. Choć o ogrodnictwie nie wiedziałem zupełnie nic, byłem zachwycony pięknem, naturą, samowystarczalnością właścicieli, ich podejściem do życia i wiedzą o uprawach.
Nie planowałem własnego ogrodu, mieszkałem wtedy w domu z trawnikiem otoczonym tujami, a jedyną ogrodniczą zajawką było posadzenie czereśni. I na tym koniec. Jednak w podświadomości ziarenko zostało zasiane. Długo mu zajęło wykiełkowanie, ale chyba warto było poczekać, by dziś stwierdzić, że ogrodnictwo to właśnie dla mnie najlepsza życiowa droga. Ale wróćmy do Budachowa…
Przez cały czas, gdy ja dojrzewałem, to ogród Kamili i Bogdana rósł i zaczął kwitnąć. Powstał projekt Anielskie Ogrody. Pojawiły się kolejne nagrody, już nie tylko lokalne, ale i ogólnopolskie:
- Najlepsze gospodarstwo ekologiczne w Polsce 2017
-
“Rolnik Roku regionu Morza Bałtyckiego 2018” – II miejsce w Polsce w konkursie WWF
-
Lubuska Perła Turystyki 2018
-
Najlepsze gospodarstwo ekologiczne w województwie lubuskim 2017
-
I miejsce w Polsce w konkursie „Gospodarstwo Przyjazne Przyrodzie” 2018
-
Najlepsze gospodarstwo ekologiczne w województwie lubuskim 2016 – III miejsce
-
Lubuska Nagroda Innowacji – innowacyjny start-up 2017
-
„Lider ekologii” WFOŚiGW 2016
a ostatnio, w ogólnoeuropejskim konkursie: Rural Inspiration Awards ze 125 projektów zgłoszonych z całej Europy zostali zakwalifikowani do finałowej 20-stki, jako jedyni z Polski !!!, i zajęli I miejsce w kategorii “Nagroda publiczności”!!! Gratulacje!
Najlepsze źródło wiedzy
Dlaczego o tym wszystkim Wam piszę? Dlatego, że Państwo Kasperscy stworzyli Akademię Anielskich Ogrodów – miejsce, w którym swoją wieloletnią wiedzą i przede wszystkim doświadczeniem dzielą się z innymi. To najlepsze, naszym, zdaniem źródło wiedzy o naturalnych uprawach, o ekologicznym ogrodzie, o permakulturze.
To z Akademii Anielskich Ogrodów aktualnie czerpiemy najwięcej wiedzy, tu szukamy inspiracji. W naszym ogrodzie trwają teraz ogromne zmiany, które zauważycie na kolejnych filmach (np. budowa wałów permakulturowych). Ale nie podjęlibyśmy się tego zadania, gdyby nie wiedza właśnie z Akademii. Innymi słowy – popełniliśmy w czasie zakładania naszego ogrodu wiele błędów, które kosztowały nas finansowo, ale przede wszystkim czasowo. Mając na początku naszej ogrodniczej przygody tyle informacji, które mamy dzięki Anielskim Ogrodom, zaoszczędzilibyśmy kilkanaście razy więcej pieniędzy, niż kosztuje dostęp do Akademii, a o zaoszczędzonym czasie i energii nawet nie wspomnę.
Poradnik ogrodniczy – co polecamy?
Na pierwszym miejscu zdecydowanie polecam Wam wykupienie sobie rocznego dostępu do Akademii Anielskich Ogrodów. Macie wtedy możliwość korzystania zarówno ze wszystkich materiałów, które już się w Akademii pojawiły, jak również do wszystkich, które powstają w tej chwili i dopiero powstaną w przyszłości. Są to prezentacje, filmy, webinary i inne treści – wszystko związane z ekologiczną uprawą, permakulturą, ogrodnictwem, kwiatami, kulinariami i znacznie więcej. Ogrom wiedzy i przede wszystkim doświadczenia właścicieli – dzięki nim unikniesz wielu błędów, kosztów, straconego czasu i przed wszystkim zadbasz o zdrowie swoje i bliskich, uprawiając ogród zgodnie z naturą.
Dostęp do Akademii Anielskich Ogrodów
RABAT!: na hasło: “wiejskieinspiracje” otrzymasz rabat 25 zł.
Zobacz film z Anielskich Ogrodów
Na drugim miejscu polecam korzystanie z książek, tych, o których już wspominałem TUTAJ, ale nie tylko. Czytajcie jak najwięcej, zwłaszcza zanim zdecydujecie się na większe prace ogrodowe. Warto wiedzieć zanim się coś zrobi, niż się narobić, a potem przeczytać, że się coś zrobiło, delikatnie mówiąc, nie najlepiej… Zgłębiajcie poradniki, przewodniki, katalogi roślin, warzyw, owoców, grzybów, zagłębcie się w zioła, róbcie notatki. To wszystko zaowocuje – dosłownie i w przenośni.
Na trzecim miejscu oglądajcie filmy doświadczonych ogrodników, najlepiej osób, które potrafią w ciekawy sposób przekazać właściwą wiedzę, zwłaszcza merytoryczną. Zasubskrybujcie sobie odpowiednie kanały i szukajcie tematów, które Was interesują. Z kanałów, które my oglądamy to, np. Wiejskie Inspiracje 😀 , Zielone Pogotowie, Infouprawa, W Szumilesie, Naturalnie o ogrodach, Ogródek Majsterkowicza, Ogród na co dzień, itp.
Na czwartym miejscu – czytajcie też blogi ogrodnicze. Tam też znajdziecie mnóstwo cennej wiedzy. Jednak pamiętajcie, że na blogach czy kanałach często pojawiają się treści sponsorowane. Nie ma w tym nic złego, ale pamiętajmy, że nie każdy taki artykuł czy film jest w pełni obiektywny. Choć przyznać też trzeba, że wielu twórców internetowych, łącznie z nami, nie pozwoli sobie na polecenie jakiegokolwiek produktu, którego sami nie stosują lub co do którego nie są w pełni przekonani.
Na piątym miejscu – dołączcie do grup ogrodniczych na Facebooku. Tutaj wielu ogrodników, amatorów, hobbystów, ale i profesjonalistów dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Na grupach możecie równie zadać pytania o nurtujące Was zagadnienia i zawsze znajdzie się ktoś, kto Wam doradzi.
A ponieważ mamy grupy właściwie w każdej tematyce związanej ze wsią i ogrodnictwem, to zapraszamy Was do nich:
GRUPA #1: OWOCE i WARZYWA
GRUPA #2: OGRODY, SADY, POLA
GRUPA #4: ALTANY, GRILLE, WĘDZARNIE, PIECE
GRUPA #9: SZKLARNIA ogrodowa i TUNEL foliowy – uprawa warzyw i owoców
GRUPA: ZIOŁA – ZIOŁOLECZNICTWO – ZDROWE ODŻYWIANIE – PORADY
GRUPA: Piękne i Zdrowe OGRODY – wiedza, inspiracje, porady, pomoc
GRUPA: Ogród Za Grosze – porady, inspiracje
GRUPA: Miłośnicy swojskich klimatów
I na koniec – podejrzyjcie i podpytajcie ogrodników, którym udało się zrobić to, co Wy chcecie robić. Dobrze jest wyciągać wnioski z własnych błędów, jeszcze lepiej uczyć się na cudzych błędach, ale pamiętajcie, że to wciąż nauka na błędach i wiedza o błędach. A my potrzebujemy wiedzy poprawnej, nie błędnej. Dlatego najlepiej jest uczyć się na sukcesach innych ludzi – w tym wypadku na sukcesach ogrodniczych – i tu ponownie kłaniają się Anielskie Ogrody i ich poradnik ogrodniczy w formie akademii online – uczmy się od najlepszych! Od osób, które mają potwierdzone osiągnięcia!
Jeśli macie swoje źródła wiedzy – podzielcie się nimi również w komentarzach. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, propozycje, pomysły, sugestie – śmiało piszcie do nas przez Messenger na naszym FB lub e-mail: kontakt@WiejskieInspiracje.pl – z chęcią Wam pomożemy.
Wszystkie komentarze poniżej również mile widziane. Zaznaczajcie okienka:
– by dostać powiadomienie o naszej odpowiedzi.
Zasubskrybujcie koniecznie kanał YT Wiejskich Inspiracji – to tam teraz pojawiają się najświeższe materiały. | Kanał YT: |
Fanpage FB: |
Instagram: |
ZOBACZ też: RABATY dla naszych Czytelników
Przygotowanie pola pod ogród ekologiczny
Jak zrobiliśmy grządki podwyższone
Jak mieć coś ZA DARMO?
Szklarnia ogrodowa ALFA
Podziel się z nami swoimi zdjęciami i filmami – ZOBACZ JAK
Adam
z Wiejskich Inspiracji
Człowiek, który zamienił życie w mieście,
wygodę, karierę i sławę 😉
na sielskie życie na wsi, ciszę, spokój,
ogrodnictwo i zdrowie…
Ahoj ogrodnicy! Czy możecie sprecyzować w której z książek jest tabela/wypis warzyw do uprawy współrzędnej? Ja mam niezły ból głowy jak co posiać, zbliżają się dni wysiewu (zwracam szczególną uwagę na wysiew w czasie przybywania księżyca), a jednak nie wiem co i jak nawet moi starsi rodzice, którzy wysiewają corocznie warzywa nie są do końca pewni jak to powinno wyglądać i która roślinka z którą się lubi. Chętnie zakupie takową książkę, bo w internetach to taki misz-masz, że pomieszanie z poplątaniem. Pozdrawiam!
Oczywiście pomożemy. Książka “300 ekosposobów…”, choć naprawdę polecamy wszystkie zakupić z tej serii, w każdej jest co innego, a na całokształt wiedzy składają się wszystkie.
Takich rad dotyczących chemicznych oprysków jest bardzo dużo. Ubolewam nad tym. Niestety i firmy projektujące ogrody tak robią. Szybko i skutecznie zarabiają kasę a ty nieświadomy często człowieku choruj. Ale wiecie, odkąd stałam się dumna z tego, że uprawiam ekologiczny ogród i TO jest moim priorytetem. Nagle niektórzy pytają: naprawdę, tak się da, tak można w tych czasach…… da się i oby nas było coraz więcej. Pozdrawiam zielonych, zdrowo zakręconych 🙃🙂😉
Dokładnie Lidka – oby nas było coraz więcej. Te wszystkie firmy robią wszystko, by utrzymać ludzi w błogiej nieświadomości, a czasem wręcz ich ogłupić, byle tylko sprzedać swoje. A ludziom się nie chce szukać wiedzy, mimo, że tej jest pełno dookoła. No i potem co się dziwić, że wciąż chorują…
Bardzo dobra dawka wiedzy dziękuje i pozdrawiam serdecznie:)