jak sadzić drzewka owocowe

Jak sadzić drzewka owocowe

Jak Sadzić drzewka owocowe? – oto jest pytanie, które najczęściej pojawiają się wśród początkujących sadowników czy ogrodników. Ale nie taki diabeł straszny jak go “obsmarowywują”. By posadzić drzewko owocowe nie trzeba tajemnej wiedzy. Oto poradnik, który przeprowadzi Cię przez sadzenie drzew owocowych krok po kroku.

PAMIĘTAJ, by napisać nam w komentarzu jakie gatunki i odmiany masz w swoim ogrodzie 😉

Stanowiska dla drzew owocowych

Wiśnie, Kwiaty, Zbliżenie, Biały, Natura, Wiśnia, SadDobre stanowisko do sadzenia drzew owocowych to miejsce słoneczne, które bardzo korzystnie wpływa na wybarwianie się owoców. Unikamy miejsc w zagłębieniach, gdzie mogą występować zastoiska mrozowe. Zastoiska mrozowe są to miejsca w niżej położonych terenach, gdzie osiada masa zimnego powietrza, która powoduje przemarzanie drzew owocowych zimą oraz przemarzanie ich kwiatów wiosną. Szczególne chodzi o takie rośliny, jak: brzoskwinie, morele, czereśnie czy nektaryny. Stanowisko dla drzew owocowych będzie idealne jeśli – od strony, z której najczęściej wieje wiatr – będzie osłona w postaci wysokiego żywopłotu lub drzew iglastych. W Polsce dominują wiatry zachodnie, ale są również tereny z dominującym wiatrem wschodnim i północno wschodnim – jak np. podgórze i tam szukamy miejsc w miarę możliwości z osłoniętą stroną wschodnią lub północno wschodnią.

Kiedy sadzić drzewka owocowe

Drzewka i krzewy owocowe – Sklep internetowy. Na hasło: “Wiejskie Inspiracje” – 10% rabatu!

Inaczej wygląda sadzenie drzew owocowych w doniczkach, a inaczej sadzenie drzew owocowych z odkrytym systemem korzeniowym. Drzewka owocowe w doniczkach można sadzić cały sezon od wiosny do jesieni, oczywiście poza okresem, w którym ziemia jest zmarznięta i sadzenie fizycznie jest niemożliwe. Natomiast sadzenie drzew owocowych z gołym korzeniem można przeprowadzić jesienią lub wiosną.

 

Jak sadzić drzewka owocowe krok po kroku

Za chwilę dowiesz się jak sadzić czereśnie, jak sadzić jabłonie, grusze, wiśnie czy inne drzewka owocowe tak by uniknąć podstawowych błędów z tym związanych. Przeprowadzimy Cię przez proces sadzenia drzew owocowych w 6 podstawowych krokach.

Krok 1 – przygotowanie gleby

sadzenie drzewek owocowych, sadzenie jabłoni, sadzenie czereśni, sadzenie wiśni
Namocz koniecznie korzenie przed posadzeniem

Godzinę przed sadzeniem umieszczamy drzewka owocowe w pojemniku z wodą, by namiękły korzenie. Wykopujemy dołek o średnicy około 60 cm i głębokości 50 cm, tak by korzeń drzewka owocowego swobodnie mieścił się w dołku.

Podczas kopania oddzielamy warstwy ziemi. Oddzielnie odkładamy ciemną ziemię żyzną, a oddzielnie ziemię z dalszych warstw (zazwyczaj jaśniejszą). Gleba żyzna powinna trafić na dno dołka, natomiast pozostałą, mniej urodzajną wykorzystamy na wierzchu.

sadzenie drzewek owocowych, sadzenie jabłoni, sadzenie czereśni, sadzenie wiśni, Jak sadzić drzewka owocowe
Rozdziel ziemię żyzną od warstw poniższych

Jeśli posiadamy glebę zbyt ciężką lub zbyt piaszczystą – możemy wykopać większy dół i poprawić strukturę ziemi. Do gleby piaszczystej dodajemy próchnicę w postaci kompostu lub żyzną ziemię ogrodniczą i mieszamy z naszą glebą docelową. Jeśli mamy ziemię zbyt ciężką, gliniastą należy ją rozluźnić mieszając z piaskiem lub torfem. Takie proste zabiegi znacznie poprawiają podłoże pod naszą przyszłą uprawę drzewek.

Krok 2 – spulchniamy dno dołka

sadzenie drzewek owocowych
Spulchnij dno dołka, wsyp tam żyźniejszą glebę

Po wykopaniu dołka spulchniamy jego dno i usypujemy kopczyk z ziemi urodzajnej. Jest to pierwsza warstwa, z której nasze drzewko owocowe będzie czerpało składniki pokarmowe. Warto by w tym miejscu sadzonka miała odpowiednie warunki – zwiększamy w ten sposób prawdopodobieństwo przyjęcia się rośliny. Nie możemy jednak przesadzić z dbałością. WAŻNE!!! UWAGA na częsty błąd! Stosowanie świeżego, a nawet przegniłego obornika jest stanowczo niedozwolone ponieważ może uszkodzić korzenie drzewa. Nie powinno się również w ogóle stosować nawozów, w tym także mineralnych – ponieważ złe dawkowanie bądź niedokładne wymieszanie z glebą powoduje poparzenie korzeni!

Krok 3 – przegląd systemu korzeniowego

Jak sadzić drzewka owocowe
Przytnij chore i połamane korzenie

Ważnym elementem tematu jak sadzić drzewka owocowe jest system korzeniowy. Oglądamy część podziemną drzewka owocowego, wycinamy korzenie połamane, uszkodzone. Jeżeli widzimy, że korzenie są splątane lub po włożeniu do dołka zawijają się do góry to w takim wypadku rozplątujemy i skracamy zbyt długie korzenie. Drzewka mogą się znacząco od siebie różnić. Gęstość systemu korzeniowego jest bardzo zróżnicowana w zależności od gatunku. Jabłonie, czereśnie na podkładce Colt czy brzoskwinie mają zazwyczaj korzenie gęste. Z kolei wiśnie na podkładce antypka, śliwy na ałyczy czy grusze na gruszy kaukaskiej mają korzenie rzadkie, przeważnie grube z małą ilością korzonków włosowatych. Nie należy zrażać się tym, że korzeń wydaje się mały (ważne jest regularne podlewanie).  W takiej sytuacji korzenie złamane skracamy tylko do miejsca złamania, a pozostałe zostawiamy.

Krok 4 – umieszczenie drzewka owocowego w dołku

Jak sadzić drzewka owocowe
Ustaw odpowiednio wysokość sadzenia drzewka

Na kopczyku z żyznej ziemi ustawiamy korzenie, w miarę równomiernie je rozprowadzając dookoła, tak by się nie splatały. Drzewka owocowe sadzimy na głębokości o kilka cm niższej niż rosły w szkółce. UWAGA! Bardzo ważną rzeczą jest, by miejsce szczepienia znajdowało się nad powierzchnią ziemi. Jeśli znajdzie się pod ziemią, część szlachetna zacznie się ukorzeniać i wyprze podkładkę, a w konsekwencji utracimy wszystkie zalety jakie dawała nam podkładka, czyli niższy wzrost, odporność na mróz i choroby, szybsze wejście w okres owocowania. Do wyznaczenia poziomu zagłębienia sadzonki drzewka owocowego warto użyć kija, bambusa czy choćby trzonka szpadla.

Krok 5 – potrząsamy drzewkiem owocowym

sadzenie drzewek owocowych
Potrząśnij drzewkiem, by wypełnić przestrzenie między korzeniami

W miarę zasypywania dołka najpierw ziemią urodzajną, a następnie glebą z dalszych warstw – delikatnie potrząsamy drzewkiem owocowym w osi pionowej oraz stopniowo udeptujemy. Dzięki tej czynności ziemia trafi w każde miejsce a szczeliny powietrzne zostaną zasypane. Korzeń w pełni zostanie obłożony ziemią i będzie miał idealne warunki do przyjęcia się na nowym stanowisku.

Krok 6 – tworzymy misę wokół drzewka owocowego i obficie podlewamy

sadzenie drzewek owocowych, Jak sadzić drzewka owocowe
Utwórz misę dookoła drzewka

Po dokładnym udeptaniu tworzymy misę wokół drzewka owocowego by woda podczas podlewania nie rozpływała się na boki. Po posadzeniu nie żałujmy naszemu drzewku owocowemu wody. Nie będzie przesadą jeśli do tego celu zużyjemy nawet 10 litrów wody. Ważne jest także by przez jakiś czas po posadzeniu raz w tygodniu porządnie podlać sadzonki drzew owocowych. Jest to ważne zwłaszcza wiosną gdy jest sucho.

sadzenie drzewek owocowych, Jak sadzić drzewka owocowe
Obficie podlewaj drzewka po posadzeniu

Wilgotność w pierwszych tygodniach po posadzeniu jest bardzo istotna w przyjęciu się rośliny. Lepiej jest podlewać rzadziej obficie niż częściej, a mało i  powierzchownie. Wyjątkiem jest przypadek, gdy stosujemy linie kroplujące, które stale utrzymują wilgotność ziemi.

Nawożenie drzew owocowych po posadzeniu

Drzewka owocowe sadzone jesienią nawozimy dopiero na wiosnę, po zauważeniu pierwszych oznak wzrostu. Drzewka owocowe sadzone z kolei wiosną powinny otrzymać niewielką ilość nawozu dopiero po 2 miesiącach od posadzenia i to tylko połowę zalecanej dawki nawozu. W kolejnych latach aplikujemy pełną dawkę podaną przez producenta maksymalnie 2 razy od maja do lipca. Najlepiej używać nawozów wieloskładnikowych. Innym rozwiązaniem jest stosowanie nawozu o przedłużonym działaniu, są to nawozy obecnie bardziej popularne i cenione ze względu na to, że nie ryzykujemy przenawożeniem. Nawóz długo rozkładający się w otoczce stosujemy raz w roku wiosną.

Są to uogólnione zasady nawożenia. Kontrolowane nawożenie powinno być poprzedzone badaniem gleby i takie też nawożenie zalecamy.


Teraz już wiesz jak sadzić drzewka owocowe

Powyższy poradnik zamieszczamy dzięki uprzejmości Szkółki Drzewek i Krzewów Owocowych oraz sklepu online: DrzewkaOwocowe24.pl – dziękujemy.

Poniżej info o jesiennej przedsprzedaży drzewek i krzewów owocowych. Aby przejść na stronę sklepu – kliknij w zdjęcie. Na hasło: “Wiejskie Inspiracje” – 10% RABATU! W jaki sposób można użyć hasła rabatowego – sprawdź na podstronie: RABATY.

drzewka i krzewy owocowe sklep online - Jak sadzić drzewka owocowe
Drzewka i krzewy owocowe – jesienna przedsprzedaż

Poradnik w formie filmu

Jeśli chcecie ten poradnik zobaczyć w formie filmowej – zapraszamy na jeden z naszych odcinków:

Tradycyjnie czekamy na Wasze komentarze. Napiszcie nam jak radzicie sobie z sadzeniem drzewek owocowych. Napiszcie również to, co z pewnością zainteresuje wielu czytelników i nas na pewno:
– jakie gatunki i odmiany drzewek i krzewów macie w swoich sadach i ogrodach.

Odpiszemy na wszystkie komentarze!

 

Adam sadzenie drzewek, Jak sadzić drzewka owocowepoZDROWIEnia

Adam z Wiejskich Inspiracji

 

 

Zaprenumeruj bezpłatnie ten blog ( ➡ po prawej, na górze).

TUTAJ są WAŻNE LINKI – media społecznościowe i nasze wiejskie grupy na FB – dołączajcie.

Zapisz się również do wiejskiego, inspirującego Newslettera:
 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej

Warto dodać, że można je sadzić nie tylko na dworze. Bez problemu niektóre gatunki można mieć także w donicach oraz domach – szczególnie tych większych. Drzewa tak samo rosną w domu bez problemu https://totemat.pl/jak-posadzic-drzewo-w-doniczce-drzewa-w-domu/ tylko wymagają trochę innej gleby niż typowa kwiatowa. No i nie wszystkie gatunki są wskazane. Ale to piękne ozdoby do dużych salonów. Niektóre drzewa są też zielone przez cały rok jak przykładowo Bukszpan czy bambus.