Jak sprawdzić nieruchomość - księga wieczysta

Księga wieczysta i nie tylko – JAK SPRAWDZIĆ NIERUCHOMOŚĆ przed kupnem

Księga wieczysta to nie wszystko

Dawno temu poruszaliśmy w TYM ARTYKULE kwestię na co zwrócić uwagę przy zakupie domu (a właściwie to przed zakupem). To niezwykle ważna ściągawka i bez niej raczej nie brałbym się za poszukiwania domu, działki czy siedliska. Jeśli jednak wiesz już dokładnie jaką nieruchomość i gdzie chciałbyś kupić, a być może masz już jakąś upatrzoną – czas na jej sprawdzenie. I nie wystarczy tu tylko księga wieczysta. Trzeba skupić się również na kilku innych aspektach. O pomoc poprosiłem więc eksperta w dziedzinie sprzedaży i kupna nieruchomości, osobę z kilkuletnim doświadczeniem, dobrze mi znaną i zaufaną. Poniżej jej podpowiedzi. Zapraszam. I pamiętajcie o komentarzu po przeczytaniu. Dziękujemy.

ZAKUP DZIAŁKI / DOMU / SIEDLISKA

dom na wsi - księga wieczysta, dokumentyCzy marzy Ci się zamieszkanie na wsi, z dala od hałasu miasta? W miejscu, gdzie nie będziesz zamknięty jak w klatce, np. w czasie pandemii? Gdzie możesz uprawiać własne, ekologiczne warzywa, iść z rodziną i psem do lasu na spacer? Korzyści można wymieniać wiele. Jednakże by móc nacieszyć się kawałkiem własnego gruntu proponuję przyjrzeć się uważnie całemu procesowi zakupu tego typu nieruchomości. Mając taką wiedzę można uniknąć niepotrzebnych rozczarowań i problemów.

Znalazłaś/eś wymarzony kawałek ziemi i co dalej?

Sprawdzenie nieruchomości – księga wieczysta

księga wieczysta - kw, jak sprawdzić kw, numer księgi wieczysteja) Sprawdź treść księgi wieczystej na stronie https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw_prz/KsiegiWieczyste/wyszukiwanieKW

Można tu wpisać dowolny nowy numer księgi wieczystej i zobaczyć całą historię związaną z nieruchomością, jaką obejmuje. Jeżeli masz stary numer KW, zadzwoń do Sądu przynależnego do gminy, w której znajduje się nieruchomość (Wydział Ksiąg Wieczystych), podaj go a usłyszysz jak brzmi nowy.

Księga wieczysta podpowie Ci:

  • kto jest właścicielem (ilu jest właścicieli – istotna, nie zawsze oczywista kwestia. By zakupić nieruchomość wszyscy właściciele muszą wyrazić na to zgodę i stawić się u notariusza, lub upoważnić kogoś notarialnie do reprezentowania jego osoby),

  • jaka jest wielkość i rodzaj gruntu,

  • czy nieruchomość jest obciążona długami, kredytami, służebnością , dożywotnim użytkowaniem itp.

Sprawdź mapy

mapy geo - numery działek, drogi publiczneb) Zapytaj właściciela o nr działki i dokładny adres, a następnie zajrzyj na stronę mapową, np. : https://piaseczynski.e-mapa.net/ (zamiast „piaseczyński” wpisujesz nazwę powiatu lub gminy, w której znajduje się wypatrzona nieruchomość).

Zobaczysz tam:

  • Granice nieruchomości i jej sąsiedztwo.

  • Symbol i granice Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (po zaznaczeniu odpowiedniego okienka w menu pionowym) – bardzo ważna kwestia jakim symbolem opisany jest teren/działka, gdyż warunkuje to sposób użytkowania i możliwości zabudowy. Więcej informacji można odczytać zaznaczając „i” w menu na górnym pasku poziomym, a następnie klikając kursorem myszki na terenie interesującej nas przestrzeni. Pojawi się okienko z opisem oraz linkiem do treści uchwały MPZP. W niej znajdziemy wszelkie szczegółowe opisy związane z symbolem nas interesującym.

  • Tereny zaznaczone jako obszary wykopalisk archeologicznych – takiego terenu nie zabudujemy żadnym budynkiem bez uprzedniej zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

  • Planowane drogi dojazdowe.

  • Przebieg przyłączy mediów, tj.woda miejska, prąd, gaz, kanalizacja (po zaznaczeniu odpowiedniego okienka w menu pionowym) – mapa zasadnicza.

Kolejny krok – Urząd Gminy

c) Zadzwoń lub udaj się do Urzędu Gminy, do działu Planowanie Przestrzenne i zapytaj, czy interesująca Cię nieruchomość ma dostęp do drogi publicznej – bez tego nie można nabyć żadnego terenu. Dowiedz się, czy są jakieś plany przeprowadzenia zmian na danym terenie, tzn. czy planowana jest, np. budowa dróg (jeśli tak, to jakich?), linii wysokiego napięcia, oczyszczalni ścieków, wysypisk lub sortowni śmieci, czy tereny sąsiadujące są przeznaczone pod przemysł i produkcję. Można dowiedzieć się również o inne plany gminy, np. doprowadzenie gazu lub kanalizacji, jeżeli jeszcze tam nie ma.

d) Jeżeli działka nie jest objęta MPZP, warto pobrać wypis z Rejestru Gruntów, w którym opisana będzie klasa gleby i sposób użytkowania (koszt ok. 50 zł). Na tereny nie objęte Planem Miejscowym można starać się o uzyskanie Warunków Zabudowy. Opisujemy i nanosimy na rysunek gruntu planowaną budowę domu oraz ewentualnych budynków gospodarczych, a Urząd Miasta i Gminy odnosi się do tego określając szczegółowe możliwości realizacji – czas oczekiwania – min. 3 miesiące, rzadko kiedy szybciej. Bardzo ważną kwestią będzie tu klasa gleby – od III wzwyż nie dostaniemy Warunków Zabudowy. Właściciel takiej działki może wystąpić o przeklasyfikowanie gleby, ale nie ma pewności czy taką zgodę otrzyma.

księga wieczysta - kw, jak sprawdzić kw, numer księgi wieczysteje) jeżeli działka jest zabudowana, zapytaj o wszelkie dokumenty związane z zabudowaniami – pozwolenie na budowę i zgłoszenie jej zakończenia (oddanie do użytkowania w przypadku nowszych). Jeżeli zabudowania powstały po 2002 r. powinny mieć założona kartotekę w Wydziale Geodezji (można zapytać i ew. pobrać Wypis z Kartoteki Budynków niezbędny do zakupu nieruchomości). Jeżeli nie – można ją założyć (czas ok. 1 miesiąca). Jeżeli budynek nie był „odebrany”, czyli inaczej zgłoszony do użytkowania, należy skontaktować się z kimś, kto ma uprawnienia kierownika budowy w celu odtworzenia dokumentacji i formalnego zakończenia budowy (koszt ok 10 tys zł).

Dla budynków wybudowanych po 2010r. masz prawo żądać lub zrzec się prawa do dokumentu “Charakterystyka Energetyczna Budynku”, z którego możesz dowiedzieć się na ile energooszczędny jest dom.

Księga wieczysta, urząd, mapy – finalizacja

Jeżeli już wiesz, że interesujący Cię teren może spełniać rolę, której szukasz, jeśli księga wieczysta nie wykazuje przeciwwskazań, jeżeli Tobie lub właścicielowi nieruchomości udało się zgromadzić odpowiednie do weryfikacji dokumenty –  przystępujesz do transakcji. Co Cię czeka, jak się przygotować, jakie dokumenty zdobyć, dowiesz się z następnej części tego artykułu już za kilka dni.

Czy wiedza była dla Was przydatna? Czekamy na Wasze komentarze.

Marta Pociejewska - Doradca Nieruchomości

Pozdrawiam i życzę samych udanych transakcji

Marta Pociejewska

www.doradca-nieruchomosci.com.pl


blog wiejski, życie na wsi, wiejskie życie, blog o wsi, zdrowe odżywanie, ogrodnictwo

Adam

szczęśliwy posiadacz wiejskiego siedliska

 

Zaprenumeruj bezpłatnie ten blog ( ➡ po prawej, na górze).

TUTAJ są WAŻNE LINKI – media społecznościowe i nasze wiejskie grupy na FB – dołączajcie.

Zapisz się również do wiejskiego, inspirującego Newslettera:




 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments